Prącie pogrążone - przyczyny i leczenie. Operacja prącia pogrążonego
Prącie pogrążone może być rzadką wadą wrodzoną zewnętrznych narządów płciowych lub stanem nabytym. Prącie pogrążone jest rozwinięte prawidłowo, ale ukryte w tkance tłuszczowej w okolicy spojenia łonowego. Prącie pogrążone jest na tyle małe, że niekiedy z zewnątrz przypomina żeńskie narządy płciowe. Najczęściej rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Sprawdź, na czym polega operacja prącia pogrążonego.
Spis treści
- Prącie pogrążone - przyczyny
- Prącie pogrążone - diagnostyka
- Prącie pogrążone - leczenie. Operacja prącia pogrążonego
- Prącie pogrążone - powikłania
- Przebieg operacji uwolnienia pogrążonego prącia. [UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA]
Prącie pogrążone, inaczej prącie zakryte lub prącie ukryte, może być rzadką wadą wrodzoną zewnętrznych narządów płciowych lub stanem nabytym. Prącie pogrążone jest normalnie rozwiniętym prąciem, tylko ukrytym w obfitej poduszce tłuszczowej okolicy spojenia łonowego. Podczas oglądania prącia nie stwierdza się jego zarysu (wierzchołek prącia jest prawie niewidoczny ponad skórą moszny lub okolicy łonowej), jednak w badaniu palpacyjnym daje się wyczuć normalnie rozwinięty trzon i żołądź o wymiarach odpowiednich do wieku.
Prącie pogrążone - przyczyny
U małych chłopców prącie pogrążone jest wadą wrodzoną (więzadła, które przyłączają penis do struktur leżących u ich podstaw, są słabsze niż powinny). Jednak może się pojawić także u dorosłych, jako wynik:
- otyłości
- obrzezania
- balanitis xerotica obliterans - BXO - sklerotyczno-zanikowe zmiany na żołędzi
- obrzęk limfatyczny - obrzęk wokół obszaru moszny spowodowany gromadzeniem się płynu limfatycznego może powodować, że penis zostanie schowany wewnątrz tkanki.
Prącie pogrążone sprzyja infekcjom
Przy prąciu pogrążonym pojawiają się ból i trudności w oddawaniu moczu. Chłopcy i mężczyźni mogą nie być w stanie oddać moczu w pozycji stojącej, a nawet siedzącej. Pod ukrytym prąciem zaczyna gromadzić się wilgoć, która sprzyja infekcjom i maceracji tkanki. Dorośli mężczyźni skarżą się na bolesne erekcje lub brak erekcji.
Prącie pogrążone - diagnostyka
Przy badaniu dotykiem prącie jest wyczuwalne. Jego obecność i kształt potwierdzany jest w badaniu ultrasonograficznym.
Prącie pogrążone - leczenie. Operacja prącia pogrążonego
U niemowląt i dzieci taki stan czasami ustępuje samoistnie. W pozostałych przypadkach konieczna jest operacja.
Operacja prącia pogrążonego polega na uwolnienie prącia i przemieszczenie go powyżej powierzchni skóry. Głównym założeniem operacji jest uwolnienie i wycięcie nieprawidłowych przyczepów powięzi głębokiej, plastyka brzusznej powierzchni prącia i wędzidełka napletka oraz usunięcie nadmiaru tłuszczu z okolicy łonowej.
Jeśli u pacjenta rozwinęła się infekcja, konieczne jest jej wyleczenie przed operacją.
Pacjenci z otyłością zazwyczaj są zachęcani do utraty wagi przed zabiegiem. Chociaż utrata wagi sama w sobie nie rozwiązuje problemu, może powodować poważne komplikacje w trakcie i po operacji.
Niektórzy pacjenci mogą potrzebować wsparcia psychologicznego. Specjaliści od zdrowia psychicznego mogą rozwiązywać takie kwestie, jak depresja, dysfunkcje seksualna i niska samoocena, które często pojawiają się u mężczyzn z prąciem pogrążonym.
U niektórych dorosłych pacjentów konieczne może być, jako kontynuacja leczenia, wszczepienie hydraulicznego implantu penisa.
Prącie pogrążone - powikłania
W okresie pooperacyjnym mogą wystąpić powikłania - od zakażeń chirurgicznych do rozwoju zatoru płucnego. Ryzyko powikłań jest zwiększone u pacjentów z otyłością i cukrzycą.
Prącie pogrążone, szczególnie przetrwałe z dzieciństwa lub nabyte w okresie życia dorosłego jest dużym wyzwaniem, zarówno dla pacjenta, jak i dla opiekującego się nim urologa. Schorzenie to jest przyczyną znaczącego cierpienia psychicznego pacjenta, a jego skuteczne leczenie nie jest łatwe. Szczególnie dotknięci prąciem pogrążonym są pacjenci otyli, którym często odmawia się wykonania zabiegu wyłonienia oraz fiksacji prącia do czasu znacznej utraty masy ciała, co często nie jest zadaniem prostym. Leczenie zabiegowe polega na denudacji skóry prącia (zsunięcie skóry prącia do jego podstawy) oraz fiksacji (przyszycia niewchłanianymi szwami) jego podstawy. Zabiegowi u pacjentów otyłych często towarzyszy lipectomia lub liposukcja przedłonowa (usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej) oraz redukcyjna skrotoplastyka (wycięcie nadmiaru skóry moszny).
Nie ma dostępnych wiarygodnych danych, dotyczących zapadalności na prącie pogrążone w populacji mężczyzn dorosłych, ani w Polsce ani na świecie. Ocenia się natomiast, że cierpi z tego powodu znacząco więcej osób niż poddaje się leczeniu. Jest tak dlatego, że świadomość prawidłowego rozpoznania oraz możliwości leczenia jest bardzo niska. Wraz ze wzrostem występowania otyłości, nieunikniony jest wzrost występowania prącia pogrążonego. Objawy, z powodu których cierpią pacjenci są poważne: całkowita niemożność wizualizacji penisa oraz odbycia stosunku, głęboka dysfunkcja seksualna w postaci zaburzeń erekcji, bolesność prącia we wzwodzie. Problemem jest także zachowanie podstawowej higieny osobistej. Szczególnie przy współistniejącej cukrzycy, gojenie tkanek po interwencji zabiegowej związanie jest z wysokim prawdopodobieństwem powikłań infekcyjnych.
Występowanie prącia pogrążonego w dorosłej populacji mężczyzn w Polsce jest z pewnością niedoszacowane, dlatego tak ważna jest praca na rzecz zwiększania świadomości o tej chorobie oraz możliwości jej leczenia.
Przebieg operacji uwolnienia pogrążonego prącia. [UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA]
Źródło: .youtube.com/Trauma and Urologic Reconstruction Network of Surgeons (TURNS)
Bibliografia:
1. Treatment of Adult-Acquired Buried Penis, https://www.intechopen.com/books/skin-grafts-indications-applications-and-current-research/treatment-of-adult-acquired-buried-penis
2. Buried Penis in Children, http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/GenitalandReproductiveDisorders/Pages/Buried-penis-children.aspx
3. Buried Penis, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/buried-penis
Porady eksperta