OBRZĘK JĄDRA - jaka choroba objawia się opuchlizną jądra?
Obrzęk jądra to objaw jednej z wielu męskich dolegliwości. Wśród nich są np. stany zapalne jądra czy wodniak jądra. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny spuchniętego jądra, należy udać się do lekarza, bo nieleczony obrzęk jądra może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu, tak jak jest to w przypadku raka jądra. Sprawdź, objawem jakiej choroby jest obrzęk jądra.
Spis treści
- Obrzęk jądra: zapalenie jądra
- Obrzęk jądra: stany zapalne najądrza
- Obrzęk jądra: skręt jądra
- Obrzęk jądra: skręt szypuły jądra
- Obrzęk jądra: rak jądra
- Obrzęk jądra: świnkowe zapalenie jąder
- Obrzęk jądra: przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (stercza, prostaty)
- Obrzęk jądra: wodniak jądra
- Obrzęk jądra: żylaki powrózka nasiennego
- Obrzęk jądra po operacji przepukliny
- Obrzęk jądra po wazektomii
- Spuchnięte jądro po uderzeniu
Obrzęk jądra może być objawem wielu chorób określanych jako męskie. Niezależnie od przyczyny dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego lub urologa. Tylko na podstawie wywiadu lekarskiego i specjalistycznych badań lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Sprawdź, objawem jakiej choroby jest obrzęk jądra.
Obrzęk jądra: zapalenie jądra
Zapalenie jądra jest wynikiem nagromadzenie się surowiczej cieczy między ściankami moszny a jednym z jądrem. Przyczyną stanu zapalnego są chorobotwórcze drobnoustroje, które wraz z krwią docierają do jądra z innego ogniska zapalnego, najczęściej nasieniowodu. Charakterystycznym objawem zapalenia jądra jest niezwykle silny ból, któremu towarzyszy obrzęk jądra oraz gorączka (do 40 st. C).
Obrzęk jądra: stany zapalne najądrza
Zapalenie najądrzy to zapalenie przewodów, które odchodzą od tylnej części każdego z jąder do nasieniowodów. Przyczyną schorzenia może być infekcja bakteryjna układu moczowego lub działanie mikroorganizmów wywołujących rzeżączkę oraz chlamydię.
Oprócz powiększenia jąder, które jest wywołane stanem zapalnym jądra, pojawiają się również bolesność pachwiny po stronie objętej infekcją, ból jądra (nasilający się przy oddawaniu moczu i stosunku), wysoka temperatura ciała, wydzielina z cewki moczowej, krew w nasieniu. Zapalenie najądrza najczęściej diagnozuje się u młodych mężczyzn pomiędzy 19 a 35 rokiem życia.
Obrzęk jądra: skręt jądra
Skręt jądra to obrót jadra o 180-360° wokół osi długiej powrózka nasiennego, co powoduje nagłe niedokrwienie tego narządu. Choroba występuje głównie u dojrzewających chłopców (do 18 roku życia) i objawia się nagłym silnym bólem jądra (często promieniującym do pachwiny i podbrzusza), widocznym obrzękiem jądra, które jest położone wyżej niż dotychczas. Objawem charakterystycznym jest nasilenie bólu przy próbie uniesienia jądra do góry – tzw. objaw Prehna ujemny.
Skręt jądra wymaga natychmiastowej interwencji chirurga-urologa, ponieważ w wyniku niedokrwienia po kilku godzinach (ok. 6) doprowadza do rozwoju nieodwracalnych zmian martwiczych. Wtedy jednym rozwiązaniem jest usuniecie jądra.
Obrzęk jądra: skręt szypuły jądra
Skręt szypuły jądra to dolegliwość, której przyczyną jest nadmierna długość powrózka nasiennego i nadmierna ruchomość jądra. Charakterystycznymi objawami są gwałtowny ból jądra, zaczerwienienie, któremu towarzyszy opuchlizna moszny, co powoduje, że skręt szypuły jądra może być mylony z zapaleniem najądrza lub zapaleniem jądra. Jednak cechą wyróżniającą jest brak stanu podgorączkowego. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do niedokrwienia miąższu jądra, martwicy i zaniku jądra. Leczenie polega na chirurgicznym odsłonięciu i odkręceniu jądra, a następnie jego utwierdzeniu za pomocą szwów.
Obrzęk jądra: rak jądra
Powtarzające się infekcje czy niezstąpienie jądra do moszny to tylko kilka z czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się nowotworu jądra. Najczęstszym objawem choroby jest niebolesna opuchlizna, obrzęk lub zgrubienie w jednym z jąder. Mężczyźni zmagający się z rakiem jądra doświadczają także tępego bólu i uczucia ciążenia w podbrzuszu, mosznie i pachwinie.
SPRAWDŹ >> Jak zrobić samobadanie jąder?
Obrzęk jądra: świnkowe zapalenie jąder
U młodych mężczyzn zapalenie jądra może być powikłaniem po przebytej śwince. Pojawiają się wtedy gorączka, silny ból jądra, promieniujący nawet do jamy brzusznej i jego opuchlizna, a także obrzęk ślinianki przysusznej. Po kilku dniach stan zapalny ustępuje samoistnie.
SPRAWDŹ >> Jak świnkowe zapalenie jąder wpływa na płodność u mężczyn?
Obrzęk jądra: przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (stercza, prostaty)
Mężczyzna cierpiący na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może odczuwać ból lub dyskomfort w okolicach jąder, prącia, odbytnicy, krzyża, podbrzusza, a nawet po wewnętrznej stronie ud. Utrzymująca się, długotrwała infekcja może objawiać się również uczuciem dyskomfortu podczas ejakulacji, obrzękiem jąder oraz częstym i bolesnym oddawaniem moczu.
SPRAWDŹ >> Czy grozi ci przerost prostaty?
Obrzęk jądra: wodniak jądra
Wodniak jądra to nagromadzenie się przezroczystego płynu między błoną trzewną i ścienną błoną surowiczą jądra. Wtedy podskórne nagromadzenie się płynu i powiększenie moszny jest widoczne gołym okiem. Powstały w ten sposób obrzęk cechuje się brakiem bolesności podczas dotykania. Umiarkowane dolegliwości bólowe mogą się pojawić jedynie w niektórych sytuacjach, np. przy noszeniu ciasnej bielizny lub uprawianiu sportu. Cechą charakterystyczną wodniaka jądra jest to, że podświetlony (np. przy pomocy latarki) przepuszcza światło.
Obrzęk jądra: żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego przeważnie nie dają wyraźnych objawów. Mężczyzna, u którego pojawiły się żylaki powrózka, może mieć wrażenie uczucie ciężkości w mosznie, czuć tępy ból jąder, ciągnący ból w pachwinie, a także obserwować lekkie powiększenie lub obrzmienie moszny, a także jej ocieplenie. Zazwyczaj żylakom powrózka towarzyszy także opadnięcie jąder niżej niż zwykle. Żylaki powrózka nasiennego mogą zaburzać płodność, dlatego czasami diagnozowane są, kiedy mężczyzna szuka przyczyn bezpłodności.
Obrzęk jądra po operacji przepukliny
Do obrzęku jądra może się pojawić po plastyce przepukliny pachwinowej. W wyniku operacji może bowiem dojść do obrzęku tkanek okolicy kanału pachwinowego, który uległ zacieśnieniu i uniemożliwia prawidłowy odpływu krwi z jądra. W takie sytuacji wystarczy zrobić okład z leku, który stosuje się w celu zmniejszenia obrzęków po stłuczeniach tkanek i stawów. Następnie jądro należy umiejscowić powyżej poziomu ciała (podłożyć ręcznik pod worek mosznowy). Jeśli po dwóch dniach obrzęk nie ustąpi, należy zgłosić się do lekarza.
Obrzęk jądra po wazektomii
Zespół bólowy po wazektomii to zespół objawów, na który składają się tępy ból w okolicy najądrza podczas współżycia i wytrysku, krwawienie, czasowy obrzęk jąder z powodu nagromadzenia płynów tkankowych. W celu usunięcia lub złagodzenia dolegliwości należy przyjmować środki przeciwbólowe.
Spuchnięte jądro po uderzeniu
W wyniku urazu narządów płciowych u mężczyzn pojawiają się obrzęk jąder, a także krwiak śródjądrowy lub krwiak jądra.
Polecany artykuł:
Porady eksperta
Czy uderzenie w jądra może być przyczyną bezpłodności?
Lekarze zgodnie twierdzą, że przyczyną niepłodności u mężczyzn może być uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku urazu. Konsekwencją uderzenia w jądra może być brak dojrzałych plemników w nasieniu, a w niektórych przypadkach nawet całkowita bezpłodność, pod warunkiem, że doszło do bardzo poważnego uszkodzenia obu jąder.
SPRAWDŹ >> Jakie mogą być przyczyny bezpłodności u mężczyzn?
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: