Objawy andropauzy czyli hormony mężczyzny po czterdziestce
U mężczyzn po czterdziestce obniża się poziom testosteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za libido, zmniejsza się też poziom hormonu wzrostu i melatoniny. Mogą się pojawiać pierwsze objawy andropauzy - uderzenia gorąca, depresja, zaburzenia snu lub mniejszy popęd płciowy.
Spis treści
- Testosteron - hormon, który przywraca potencję i poprawia samopoczucie
- Melatonina - hormon, który oczyszcza organizm z wolnych rodników
- Hormon wzrostu ma korzystny wpływ na serce
Andropauza to czas w życiu mężczyzny, który zwiastuje nadejście starości. Nie wszyscy mężczyźni obserwują u siebie w tym samym wieku pierwsze objawy andropauzy. Ale już po czterdziestce u 20 proc. zdrowych mężczyzn zmniejsza się wydzielanie hormonów. Jądra zaczynają produkować mniej testosteronu, nadnercza - androgenów DHEA (dehydroepiandrosteronu), przysadka mózgowa - hormonu wzrostu, a szyszynka - melatoniny. Świadczy to o tym, że o dobrej kondycji i wigorze mężczyzn decydują nie tylko hormony produkowane przez narządy płciowe, tzn. męskie gonady, czyli jądra.Lekarze są zdania, że występowanie andropauzy (nazywanej również męskim klimakterium) bardziej zależy od ogólnego stanu zdrowia niż od wieku. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie się, mało aktywny tryb życia, a także indywidualny kod genetyczny mają wpływ na to, kiedy pojawią się pierwsze objawy andropauzy. Są one podobne do tych, które przeżywają kobiety w okresie menopauzy. Panowie również miewają uderzenia gorąca, mniejszy popęd płciowy, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia snu, depresję. Jednak najbardziej dotkliwa jest dla mężczyzn impotencja. Ten stan może pogłębić nadciśnienie tętnicze, nadwyżki cholesterolu, przebyty zawał serca, cukrzyca oraz przerost gruczołu krokowego.Hormonalne leczenie zastępcze mężczyzn (HTZ) zmierza w kierunku poprawy jakości życia, poprzez zapobieganie temu, czego można uniknąć lub opóźnianiu tego, co nieuchronne.
Testosteron - hormon, który przywraca potencję i poprawia samopoczucie
Doświadczenia medyczne pozwalają na sformułowanie poglądu, że u panów stosowanie HTZ może mieć także istotny wpływ na zdrowie i jakość życia.Uzupełnienie niedoborów testosteronu u 70 proc. mężczyzn przywraca potencję i popęd płciowy. Kuracja poprawia samopoczucie, koncentrację, zwiększa gęstość kości, prowadzi do rozrostu mięśni i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Obniża również poziom "złego" (LDL) cholesterolu. U mężczyzn z chorobą wieńcową zmniejsza częstotliwość występowania bólów serca. Jednak nie każdy mężczyzna może stosować zastępczą kurację testosteronem. O tym powinien decydować lekarz (androlog). Testosteronu nie mogą brać panowie z rakiem prostaty, sutka i czerwienicą.
Melatonina - hormon, który oczyszcza organizm z wolnych rodników
O melatoninie - hormonie wytwarzanym przez szyszynkę mówiło się, że opóźnia nadejście starości. Doświadczenia tego nie potwierdziły. Nie ulega jednak wątpliwości, że niedobór hormonu może powodować bezsenność. Jeżeli utrzymuje się na właściwym poziomie, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia i reguluje pory zdrowego snu. Słowem, zwiększa komfort życia, co w okresie andropauzy ma ogromne znaczenie.Jednocześnie systematycznie dostarczana do organizmu (melatoninę można kupić w aptece bez recepty) oczyszcza organizm z wolnych rodników, które - o czym wiadomo z badań naukowych - przyspieszają procesy starzenie się komórek oraz mają znaczący udział w powstawaniu wielu chorób, np. alzheimera czy parkinsona.
Hormon wzrostu ma korzystny wpływ na serce
Znaczenie uzupełniania niedoboru ważnego dla starzejących się mężczyzn hormonu wzrostu jest na etapie badań klinicznych. Wstępne wyniki są zachęcające, gdyż rekombinowany hormon wzrostu obniżył wśród badanych mężczyzn poziom tzw. złego i zwiększył stężenie dobrego cholesterolu. Przyczynił się również do zmniejszenia masy tłuszczu w obrębie brzucha, co ma istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka zawału serca. Wykazano też cofanie się wczesnych zmian miażdżycowych w tętnicy szyjnej. Podawanie hormonu korzystnie wpłynęło także na wzrost gęstości mineralnej kości.
Porady eksperta