Kamica gruczołu krokowego: przyczyny, objawy, leczenie
Kamica gruczołu krokowego dotyka przede wszystkim mężczyzn po 50 roku życia i zwykle przebiega bezobjawowo. Może występować jako zwapnienia w miąższu prostaty lub być przejawem kamicy układu moczowego usytuowanej w obrębie sterczowego odcinka cewki moczowej (odcinek cewki moczowej przebiegający przez gruczoł krokowy).
Spis treści
- Kamica gruczołu krokowego: objawy
- Kamica gruczołu krokowego: badania
- Kamica gruczołu krokowego: leczenie
- Kamica gruczołu krokowego: rokowanie
Kamica gruczołu krokowego pojawia się u starszych mężczyzn. Gruczoł krokowy (prostata, stercze) składa się w większości z miąższu gruczołowego przenikniętego pasmami mięśniówki gładkiej. Jest odpowiedzialny za produkcję wydzieliny stanowiącej ok. 15-25% objętości nasienia.
Ucisk spowodowany na przykład gruczolakiem albo zwężenia pozapalne, doprowadzają do utrudnienia odpływu wydzieliny. Sprzyja to powstawaniu nieprawidłowości w cewkach i pęcherzykach tkanki gruczołowej, takich jak zwapnienia. Inną lokalizacją powstawania kamicy jest cewka moczowa. Sprzyjające warunki stanowią uchyłki lub jamki gruczołu krokowego powstające po opróżnionych ropniach.
Kamica gruczołu krokowego: objawy
Zwykle kamica gruczołu krokowego przebiega bezobjawowo. Mogą pojawić się zaburzenia w oddawaniu moczu, takie jak uczucie ciągłego parcia na mocz, zmuszające pacjenta do wstawania w nocy lub wyciek moczu po zakończeniu mikcji. Dolegliwości bólowe należą do rzadkości.
Czytaj też: Badania prostaty. Mężczyźni powinni robić te badania profilaktyczne prostaty
Kamica gruczołu krokowego: badania
Większe złogi mogą być wyczuwalne przez lekarza podczas badania per rectum (badanie palcem przez odbytnicę). Poza tym pomocne w rozpoznaniu jest USG oraz przeglądowe RTG miednicy. Uretroskopia umożliwia uwidocznienie kamieni przebijających się do cewki moczowej.
Kamica gruczołu krokowego: leczenie
Odpowiednim specjalistą w przypadku tego schorzenia jest urolog. Jeżeli pacjent nie skarży się na żadne objawy, leczenie nie jest potrzebne. W przypadku wystąpienia symptomów wykonuje się przezcewkową resekcję gruczołu krokowego. W przypadkach gdy kamicy towarzyszy zapalenie gruczołu krokowego, zaleca się antybiotykoterapię, niekiedy w skojarzeniu z niewielkimi dawkami glikokortykosteroidów.
Czytaj też: Jak można rozpoznać raka prostaty?
Kamica gruczołu krokowego: rokowanie
Rokowanie jest pomyślne. Większość pacjentów nie jest nawet świadoma, że ma kamicę gruczołu krokowego. Natomiast ci, u których wystąpiły objawy, są skutecznie leczeni. Współwystępowanie innych nieprawidłowości w obrębie układu moczowego nieco pogarsza rokowanie.
Polecany artykuł: