Żylaki sromu: przyczyny, objawy, leczenie
Żylaki sromu to dolegliwość, która przeważnie dotyka kobiety w ciąży oraz po porodzie i potrafi skutecznie uprzykrzyć ten wyjątkowy okres życia. Jakie są przyczyny pojawienia się żylaków sromu? Podpowiadamy, jak możesz sobie pomóc, jeśli masz żylaki sromu. Poznaj skuteczne metody ich leczenia.
Spis treści
Żylaki sromu to jedna z tych chorób, o których wstydzimy się powiedzieć nawet lekarzowi. Z wizytą do specjalisty zwlekamy maksymalnie długo, łudząc się, że to, co nas spotkało, "samo przejdzie". Ale niestety, żylaki warg sromowych wymagają fachowej diagnostyki i leczenia. Dlatego im szybciej udasz się do ginekologa – tym mniej będziesz się męczyć. A żylaki sromu dają naprawdę nieprzyjemne objawy.
Żylaki sromu: objawy
Uporczywe bóle i ciężkość brzucha, swędzenie okolic intymnych, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk warg sromowych, a czasem także niewielkie krwawienie – tak dają o sobie znać żylaki sromu. Chora odczuwa tak duży dyskomfort, że nawet zwykłe, codzienne czynności mogą sprawiać jej trudność. Pozycja stojąca powoduje ból, siedzenie staje się trudne do wytrzymania, a założenie nogi na nogę wręcz niemożliwe. Ból pojawia się nawet podczas wypróżniania. Bardzo często żylaki krocza współwystępują z hemoroidami, czyli żylakami odbytnicy.
Dużym problemem dla chorej staje się współżycie seksualne. Nacisk na żylaki sprawia, że pękają, mogą krwawić, doprowadzają do powstawania licznych, drobnych ranek. Wiele kobiet borykających się z żylakami warg sromowych unika kontaktów seksualnych, bo łączą się one z nieprzyjemnymi doznaniami, a poza tym ze względów natury estetycznej.
Jak powstają żylaki sromu?
Przyczyną powstawania żylaków części intymnych może być niewydolność żylna w miednicy, ucisk na naczynia krwionośne występujący np. przy endometriozie czy w zespole policystycznych jajników lub – najczęściej – podwyższony poziom żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu.
Jeśli cierpisz na żylaki kończyn dolnych jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Warto, byś regularnie badała się pod kątem obecności żylaków sromu.
Dlatego przeważnie dolegliwość ta dotyka kobiety w ciąży. Estrogen wpływa na zwiększenie ilości krwi, a progesteron powoduje spadek napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich znacznego ich poszerzenia. Ponieważ macica się powiększa, z tygodnia na tydzień ucisk na dolny odcinek żyły głównej dolnej i żył biodrowych jest coraz silniejszy. Krew nie może odpływać z niższych partii ciała z powrotem do serca, co powoduje dodatkowe wypełnienie i tak już poszerzonych żył. Sytuację pogarsza fakt, że przyszłe mamy, zwłaszcza w ostatnim stadium ciąży, nie są zbyt aktywne fizycznie.
Inne przyczyny sprzyjające powstawaniu żylaków sromu
- wysoka temperatura, upały
- antykoncepcja doustna
- nadwaga
- siedzący tryb życia
- mała aktywność fizyczna
- obciążenia genetyczne
- zaparcia
- gorące kąpiele
- wielokrotne porody
Leczenie żylaków sromu
Gdy od porodu upłynęły już 3 miesiące, a żylaki nie zniknęły, trzeba zgłosić się do lekarza, w przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań, jakimi są np. zakrzepica żył miednicy mniejszej, problemy z układem moczowym (częstomocz, skąpomocz) lub pokarmowym (wzdęcia, zaparcia).
Zwykle, kilka tygodni, miesięcy po porodzie, po żylakach sromu nie zostaje ślad. Zdarza się jednak, że problem nie chce "przejść". Wtedy bez wizyty u lekarza się nie obejdzie.
Po kompleksowym wywiadzie specjalista zleci badanie przepływu krwi, czyli USG Dopplera, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub flebografię diagnostyczną (najskuteczniejsza metoda) żył jamy brzusznej i miednicy małej. To pozwoli na zlokalizowanie niewydolnego naczynia, a także np. wykluczenie endometriozy czy zespołu policystycznych jajników. By naprawić większe naczynie stosuje się zabieg zwany embolizacją wewnątrznaczyniową, wymagający hospitalizacji. Mniejsze zamyka się za pomocą skleroterapii. Jest to zabieg niemal bezbolesny i mało inwazyjny, po wykonaniu którego należy przez pewien czas powstrzymać się od aktywności fizycznej i szybko dochodzi się do zdrowia. W leczeniu żylaków lekarz może także zalecić farmakologię. Leki poprawiające kondycję żył zawierają m.in. diosminę, rutozyd, wyciąg z kasztanowca.
A jak możesz pomóc sobie sama?
By zapobiec powstaniu uciążliwego problemu, jakim są żylaki sromu w ciąży, warto wprowadzić w życie kilka zasad:
- unikaj przebywania przez dłuższy czas w jednej pozycji, zwłaszcza siedzącej lub stojącej
- pij dużo wody
- odpoczywaj leżąc na lewym boku z podciągniętymi udami – ta pozycja zmniejszy ucisk na żyłę główną dolną. Można też wsunąć pod biodra i łydki poduszki (tzw. pozycja Simsa)
- noś odpowiednią bieliznę ciążową, taką która nie uciska, a tym samym nie zaburza krążenia krwi w kroku
- jedz produkty bogate w rutynę, czyli warzywa (cebula, marchew, ziemniaki) i owoce (pomarańcze, limonki, jagody, winogrona, wiśnie).
Porady eksperta