Zespół bolesnego miesiączkowania: przyczyny i leczenie bolesnych miesiączek
Zespół bolesnego miesiączkowania to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Jeśli w pierwszych dniach okresu dokuczają ci skurczowe bóle w podbrzuszu, które są na tyle silne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, to znaczy, że również cierpisz na zespół bolesnego miesiączkowania. Może to być powód do niepokoju, ponieważ bolesne miesiączki mogą wskazywać na kilka poważnych chorób.
Spis treści
- Zespół bolesnego miesiączkowania - przyczyny
- Zespół bolesnego miesiączkowania - objawy
- Zespół bolesnego miesiączkowania - diagnostyka
- Zespół bolesnego miesiączkowania - leczenie
Zespół bolesnego miesiączkowania, potocznie bolesne miesiączki, to zespół objawów występujących wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego, pośród których dominuje ból podbrzusza. Taki stan jest wskazaniem do wizyty u ginekologa, ponieważ może zwiastować na wiele chorób, zwłaszcza jeśli pojawia się u kobiet, które dotychczas nie skarżyły się na dolegliwości bólowe podczas miesiączki.
Zespół bolesnego miesiączkowania - przyczyny
Przyczyną pierwotnego zespołu bolesnego miesiączkowania, czyli tego występującego przeważnie 2–3 lata od pierwszej miesiączki w życiu, najczęściej jest wysoki poziom prostaglandyn - hormonów, które wywołują skurcz naczyń i niedokrwienie macicy, a co za tym idzie - ból w je obrębie.
Z kolei przyczynami wtórnego zespołu bolesnego miesiączkowania są różne stany chorobowe. W zależności od objawów współtowarzyszących, takich jak nieregularne, zbyt długie czy zbyt obfite miesiączki, mogą to być m.in. zespół Ashermana, endometrioza czy mięśniaki macicy. Przyczyny bolesnych miesiączek to także anomalie rozwojowe macicy i niedoczynność tarczycy, a u kobiet po 45. roku życia to sygnał zbliżającej się menopauzy.
Zespół bolesnego miesiączkowania - objawy
Objawem dominującym w przebiegu zespołu bolesnego miesiączkowania są bardzo silne bóle w podbrzuszu o charakterze skurczowym, które promieniują do okolicy krzyżowej lub górnych partii ud. Pojawiają się one na krótko przed miesiączką lub w trakcie jej trwania i zwykle uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Ból ten może pojawiać się nagle lub stopniowo nasilać się.
Ponadto pojawiają się:
- zawroty głowy
- bóle głowy
- nudności
- zmęczenie
- nerwowość
- brak apetytu lub nadmierny apetyt
Zespół bolesnego miesiączkowania - diagnostyka
Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Jeśli podejrzewa się wtórne bolesne miesiączkowanie, lekarz może zlecić wykonanie usg miednicy, wymazu mikrobiologicznego, a nawet laparoskopii (badania wnętrza macicy za pomocą laparoskopu).
Zespół bolesnego miesiączkowania - leczenie
Leczenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania polega na podaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są inhibitorami prostaglandyn, co oznacza, że hamują bądź spowalniają wzrost poziomu tych hormonów. Niestety, ich stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, dlatego przed ich użyciem lepiej skonsultować się z lekarzem. Ten może zaproponować także antykoncepcję hormonalną, która, hamując owulację, zmniejsza ból. Terapia wtórnego bolesnego miesiączkowania wymaga leczenia choroby podstawowej.
Porady eksperta