Wczesna menopauza dotyka kobiety przed 40. rokiem życia. Jakie są objawy wczesnej menopauzy?
Wczesna menopauza dotyczy kobiet, które nie ukończyły 40 roku życia. Często objawy przekwitania, takie jak zmiany w cyklu miesiączkowych, uderzenia gorąca, wahania nastroju, czy nadmierne wysuszenie skóry, składasz na karb przemęczenia. I zwlekasz z wizytą u ginekologa. To jednak błąd. Jakie są objawy wczesnej menopauzy? Co robić, gdy klimakterium pojawia się za wcześnie?
Spis treści
- Objawy wczesnej menopauzy
- Wczesną menopauzę musi potwierdzić lekarz
- Przyczyny wczesnej menopauzy
- Wczesna menopauza a leczenie hormonalne
Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, pojawia się zwykle u kobiet w wieku 45-55 lat. A zatem pierwsze objawy klimakterium powinny dać znać o sobie dopiero między 45 a 50 rokiem życia. Czasem jednak pojawiają się wcześniej.
Wczesna menopauza to menopauza, która pojawia się przed 40. rokiem życia. Objawy wczesnej menopauzy bywają uciążliwe, łatwo je jednak pomylić ze skrajnym przemęczeniem, lub szukać przyczyn gdzie indziej - na przykład w chorobach tarczycy.
Jeśli więc masz mniej niż 40-45 lat, a mimo to zauważyłaś u siebie objawy klimakterium, zgłoś się do ginekologa.
Objawy wczesnej menopauzy
Zaniepokoić cię powinny:
- wszelkie zmiany w cyklu miesiączkowych – krwawienia pojawiające się częściej niż do tej pory oraz takie, które są zbyt skąpe lub bardziej obfite niż zwykle
- nadmierne wysuszenie skóry, np. jeszcze kilka miesiący temu używałaś tylko kremów matujących, a teraz stosujesz wyłącznie nawilżające
- gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca, zwłaszcza w sytuacjach stresowych
- nadmierne pocenie się
- wahania nastroju – dość gładko przechodzisz od depresji do agresji
- szybkie i nieuzasadnione (np. zmianą diety) tycie – centymetrów przybywa zwłaszcza w okolicach bioder oraz ud
- kłopoty z zasypianiem
Wczesną menopauzę musi potwierdzić lekarz
Przedwczesne klimakterium potwierdzą lub wykluczą badania hormonalne. Jeśli okaże się, że poziom progesteronu i estrogenów jest zbyt niski, trzeba będzie rozpocząć leczenie.
Hormony płciowe regulując bowiem wiele ważnych funkcji organizmu. Wpływają nie tylko na płodność i cykl miesiączkowy, ale też na pracę systemu nerwowego. Chronią przed osteoporozą i chorobami krążenia.
Przyczyny wczesnej menopauzy
Przyspieszone przekwitanie bywa uwarunkowane genetycznie. Ale nie oznacza to, że jeśli twoja mama weszła w klimakterium w wieku trzydziestu paru lat, z tobą musi być tak samo. Prawdopodobieństwo wynosi około 30 procent.
Objawy menopauzy mogą wywołać niektóre leki, np. te stosowane w terapii zespołu policystycznych jajników, endometriozy czy mięśniaków macicy. Mówi się wtedy o tzw. sztucznej menopauzie. Przekwitanie może sprowokować też długotrwałe odchudzanie się i życie w ciągłym stresie.
Nie bez znaczenia jest fakt, kiedy urodziłaś dziecko. Jeśli późno zostałaś mamą lub nie zdecydowałaś się na potomstwo, prawdopodobieństwo wystąpienia u ciebie przedwczesnej menopauzy jest większe.
Wczesna menopauza a leczenie hormonalne
O najlepszej metodzie leczenie przekwitania zdecyduje ginekolog. Może ci przepisać leki hormonalne. Czasem wystarczają pigułki antykoncepcyjne albo spirala domaciczna uwalniające hormon (np. Mirena). W trudniejszych przypadkach koniecznie może okazać się podanie hormonalnej terapii zastępczej.
Dodatkowo warto stosować dietę bogatą w tzw. fitozwiązki czyli hormony roślinne podobne do estrogenów (zawierają je m.in. soja, siemię lniane, ziarna zbóż i jagody), a także regularnie ćwiczyć. To w sposób naturalny pomaga ustabilizować cykl płciowy.
Porady eksperta