Upławy: najczęstsze przyczyny
Upławy nie zawsze świadczą o chorobie. Jeśli zauważysz ślady na swojej bieliźnie, nie wpadaj w panikę. To wcale nie oznacza, że w drogach rodnych dzieje się coś złego. Gdy jednak odczuwasz pieczenie lub silne swędzenie – idź do lekarza. Być może przyczyną kłopotów są infekcje intymne: grzybica, rzęsistkowica lub bakteryjne zakażenie pochwy.
Spis treści
- Przyczyny upławów: bakteryjne zakażenie pochwy
- Przyczyny upławów: rzęsistkowica
- Przyczyny upławów: grzybica
- Przyczyny upławów: alergia
- Przyczyny upławów: zanikowe zapalenie pochwy
Upławy, ich konsystencja, wygląd i ilość są uzależnione od zmian zachodzących co miesiąc w organizmie kobiety. Nie ma to nic wspólnego z chorobą, a jedynie z prawidłowo funkcjonującym układem hormonalnym. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny upławów. Normalna wydzielina jest bezwonna, biała lub mlecznobiała, a jej ilość i konsystencja zależą od fazy cyklu. U niektórych pań w okresie okołoowulacyjnym zwiększa się ilość wydzieliny. Organizm może jej wytworzyć 30 ml (ok. 2 dużych łyżek) dziennie. Gdy kobieta jest zdrowa, z dróg rodnych wydobywa się wydzielina pochodząca z gruczołów Bartholina i Skenego oraz gruczołów błony śluzowej macicy i jajowodów. Tworzą ją też złuszczone komórki ściany pochwy i śluz szyjkowy. O upławach można mówić wtedy, gdy barwa, zapach i ilość wydzieliny odbiegają od normy. Jeśli więc zauważysz, że na bieliźnie pojawiły się żółtozielone, serwatkowate, pieniste, zabarwione ropą lub krwią upławy, musisz zgłosić się do ginekologa, bo przyczyn takich zmian może być wiele. Dolegliwości tej nie można lekceważyć, gdyż nieleczone infekcje narządów rodnych mogą nieodwracalnie uszkodzić jajniki, jajowody i macicę, powodując kłopoty z zajściem w ciążę lub nawet niepłodność.
Przyczyny upławów: bakteryjne zakażenie pochwy
Cierpi na nie od 60 do 80 proc. kobiet zgłaszających się do ginekologa z powodu upławów. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie równowagi między bakteriami tworzącymi zdrowe środowisko pochwy, a tymi, które wywołują dolegliwość, czyli bakteriami beztlenowymi. Infekcji sprzyja wiek (poniżej 30. roku życia), zaburzenia miesiączkowania, zmiany partnerów, a niekiedy też stosowanie tamponów. Objawem zapalenia bakteryjnego są upławy o żółtym lub mlecznym zabarwieniu i nieprzyjemnym rybim zapachu. Pojawia się także świąd oraz pieczenie sromu. Leczeniu powinien się poddać również partner. Za zaniedbania można zapłacić nawracającym zapaleniem pochwy, błony śluzowej, jajników, zaś w czasie ciąży – poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Przyczyny upławów: rzęsistkowica
Chorobę wywołuje rzęsistek pochwowy. W przedsionku pochwy, kanale szyjki macicy i pęcherzu moczowym kobiet znajduje on dobre warunki do życia. U panów najchętniej kolonizuje cewkę moczową, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne. Zakażenie przenosi się drogą płciową – nie może do niego dojść przez wspólne używanie ręczników, przyborów do mycia (np. gąbki). Siedliskiem rzęsistka mogą być również urządzenia sanitarne czy woda w basenie. Upławy są szarawe, pieniste lub żółto-zielone o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu. Pojawia się też swędzenie i pieczenie warg sromowych. Podczas stosunku kobiety odczuwają silny ból. Mężczyźni nie chorują, nawet gdy są nosicielami rzęsistka. Leczenie musi być prowadzone przez specjalistę. Choroba nie mija po stosowaniu płukanek czy globulek dostępnych bez recepty.
Przyczyny upławów: grzybica
Często bywa nazywana także drożdżycą. Do zakażenia dochodzi drogą płciową. Siedliskiem drożdżaków mogą być też ręczniki, mydła w kostce oraz gąbki. Objawem sygnalizującym zakażenie jest swędzenie i ból pochwy oraz warg sromowych. Występują gęste, kremowe upławy, które wyglądają jak twaróg i pachną drożdżami. Rozwojowi choroby sprzyja brak higieny, ale też częste lub długie stosowanie antybiotyków oraz doustnej antykoncepcji. Doraźnie można się ratować, sięgając po dostępne bez recepty leki przeciwgrzybicze. Odczucie ulgi nie powinno zwalniać od wizyty u lekarza. Grzybica jest trudna do wyleczenia, a niedoleczona będzie uparcie powracać. Mężczyźni zakażeni drożdżakami nie mają żadnych dolegliwości.
- Do podmywania się stosuj płyny do higieny intymnej o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego, bo odtwarzają naturalną florę ochronną pochwy. Podmywaj się 2 razy dziennie lub, gdy masz miesiączkę, w miarę potrzeby.
- Nie przesiaduj w wodzie z płynami do kąpieli lub solami. Długa nasiadówka sprzyja wypłukiwaniu naturalnych bakterii. Nie stosuj myjek i gąbek, bo są siedliskiem grzybów. Osuszaj starannie krocze. Używaj do tego oddzielnego ręcznika.
- Jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne lub przeszłaś kurację antybiotykiem, zaaplikuj sobie kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego.
- Korzystaj z wkładek higienicznych i często je zmieniaj. Wybieraj tzw. wkładki oddychające, by w okolicy narządów płciowych nie było zbyt wilgotno.
- Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski lub tampony. Panie, które często zapadają na infekcje dróg rodnych, powinny zrezygnować z tamponów.
- Jeśli chodzisz na basen, przed kąpielą załóż tampon, a natychmiast po jej zakończeniu wyjmij go i podmyj się starannie płynem do higieny intymnej.
- Nie rób irygacji. Są one zabójcze dla bakterii kwasu mlekowego, który chroni przed drobnoustrojami.
- Nie używaj zapachowych podpasek, podkładów i papieru toaletowego, bo mogą podrażniać śluzówkę pochwy.
- Jeśli nie możesz się podmyć, używaj chusteczek do higieny intymnej, które są nawilżone łagodnym środkiem myjącym.
- Nie noś bielizny bardzo obcisłej i wykonanej z włókien sztucznych. Skóra nie może w niej oddychać, jest wciąż wilgotna, a to nie sprzyja zdrowiu. Stringi wkładaj na specjalne okazje, by niepotrzebnie nie podrażniać miejsc intymnych.
Przyczyny upławów: alergia
Bywa przyczyną obfitych upławów, którym towarzyszy dokuczliwe swędzenie i zaczerwienienie sromu. Organizm reaguje tak na proszki i płyny, w których pierzemy bieliznę, mydła oraz na niektóre płyny do higieny intymnej. Alergenem może być również mocno chlorowana woda, lateks w prezerwatywach czy perfumowane podpaski. Podstawą terapii jest unikanie kontaktu z alergenami.
Przyczyny upławów: zanikowe zapalenie pochwy
Objawia się swędzeniem oraz zaczerwienieniem warg sromowych. Upławy są wodniste, żółtawe lub zielonkawe, często podbarwione krwią. Cierpią z tego powodu panie w okresie menopauzy lub mające niski poziom estrogenów we krwi. Zapalenia tego typu są skutkiem zaniku błony śluzowej macicy – jest ona coraz cieńsza i przez to podatniejsza na wszelkie infekcje.
miesięcznik "Zdrowie"