Dotyka co 10. kobiety. Właśnie odkryto, że przyspiesza starzenie mózgu
Wyniki tych badań to nie przelewki. Trzeba traktować je poważnie, bo trwały 30 lat, a metodologia nie budzi zastrzeżeń. To niedobra wiadomość dla kobiet zmagających się z niepłodnością, nadwagą, trądzikiem i innymi konsekwencjami dość częstego zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Międzystanowe i międzywydziałowe badania amerykańskie, prowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet Michigan czy Narodowy Instytut Zdrowia (Maryland), wykazały, że zespół policystycznych jajników (PCOS) może wpływać także na funkcjonowanie mózgu. Obserwacje ponad 900 uczestniczek programu wskazują na związek między zaburzeniami pamięci i funkcji poznawczych a tym schorzeniem.
PCOS - co to za choroba
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że PCOS może dotyczyć nawet 13 procent kobiet w wieku rozrodczym. Ocenia się, że niemal 70 procent nawet o tym nie wie, nie leczy się prawidłowo.
Charakterystycznym objawem PCOS jest powstawanie wielu cyst (stąd określenie: policystyczne), inaczej torbieli, jajników. Schorzenie charakteryzuje brak równowagi hormonalnej, co prowadzi do nieregularnych miesiączek, braku owulacji, nadmiernego owłosienia, przyrostu masy ciała. Jest główną przyczyną niepłodności, sprzyja cukrzycy typu 2 i chorobom serca.
PCOS wpływa negatywnie na samoocenę, sprzyja depresji i obniżonej samoocenie.
PCOS a problemy z pamięcią
- Wyniki naszych badań sugerują, że osoby z tą chorobą mają gorszą pamięć i umiejętności myślenia oraz subtelne zmiany w mózgu w wieku średnim. Może to mieć wpływ na daną osobę na wielu poziomach, w tym na jakość życia, sukces zawodowy i bezpieczeństwo finansowe - mówi autorka badania, dr Heather G. Huddleston z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Gdy uruchamiano program badawczy, uczestniczki były w wieku od 18 do 30 lat. Po 30 latach poproszono je o wykonanie testów pamięci, kontroli zdolności werbalnych, szybkości przetwarzania i koncentracji uwagi.
Badanie wykazało, że średni wynik kobiet z PCOS był o ok. 10 proc. procent niższy niż u zdrowych badanych.
Poza testami sprawdzającymi wydolność pamięci, przeanalizowano też skany mózgu, które wykazały niższą integralność istoty białej u pacjentów z PCOS. Według naukowców to może wskazywać na przedwczesne starzenie się mózgu.
PCOS przyspiesza starzenie mózgu - czy to już pewne?
Wartość poznawcza amerykańskiego badania ma pewne ograniczenia, choćby fakt, że rozpoznanie PCOS u analizowanych kobiet nie było potwierdzone przez lekarza. Opierało się jednak na wiarygodnych badaniach poziomu hormonów pacjentek i zgłaszanych przez nie objawach.
Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że to akurat PCOS spowodował zaobserwowane zmiany poznawcze i mózgowe, ale naukowcy uważają, że są wystarczające podstawy, by pogłębić badania.
- Potrzebne są dodatkowe badania, aby potwierdzić dotychczasowe ustalenia i odkryć, jak przebiega ten proces przyspieszonych zmian. Możliwe, że uda się ustalić, co robić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z myśleniem i pamięcią u kobiet – stwierdziła dr Huddleston.