Tabletka 72h "po" - jak działa? Czy powoduje poronienie? [Porada eksperta]
W związku z ostatnią burzą medialną na temat tabletki "po" EllaOne piszę, żeby uzyskać wiarygodne informacje od wykwalifikowanej specjalistki. Mam zasadniczo dwa pytania: 1. Od którego momentu uznaje się, że kobieta jest w ciąży? W różnych źródłach czytałam, że jest to albo z chwilą zapłodnienia, albo z chwilą zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka w macicy. Jak uznaje większość lekarzy? Czy istnieją po prostu różne "szkoły"? 2. Jaka jest dokładna definicja środka antykoncepcyjnego? Czytałam, że jeżeli lek zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionego zarodka w macicy, to jest to wciąż antykoncepcja, a nie środek wczesnoporonny. Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości :)
Uznaje się, że kobieta jest w ciąży wtedy, gdy tę ciążę można rozpoznać. Nie ma czegoś takiego jak "Pani jest w ciąży, ale nie można jej uznać". Nigdy nie wiadomo, kiedy w sposób naturalny dochodzi do zapłodnienia, a ponieważ tego nie wiemy, nie wiemy również kiedy rozpoczęła się implantacja. Implantacja jest procesem długotrwałym, nie tak jak zapłodnienie i wiadomo jedynie, że u człowieka zarodek zagnieżdża się w 6 dobie po zapłodnieniu.
Antykoncepcja to inaczej działanie zapobiegające zapłodnieniu. Na ogół przyjmuje się, że jeśli dany środek zapobiega zapłodnieniu i jednocześnie zmniejsza szanse na zagnieżdżenie, to jest to preparat antykoncepcyjny, ponieważ najpierw dochodzi do zahamowania zapłodnienia, na przykład w wyniku hamowania jajeczkowania lub hamowania ruchliwości plemników, a dopiero gdy to okaże się nieskuteczne, uniemożliwia implantację.
Środki wczesnoporonne nie są środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ nie mają wpływu ani na zapłodnienie, ani implantację, tylko powodują poronienie zagnieżdżonego już zarodka.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta