Szczepienie przeciw HPV - czy jest skuteczne? [Porada eksperta]
Witam serdecznie. Proszę o poradę w poniższej kwestii. Pod koniec 2009 r wystąpiły u mnie kłykciny kończyste i usłyszałam od pani doktor, że to wirus HPV. Zastosowano u mnie leczenie kolejno: 1) ALBOTHYL, CONDYLINE 2) STEROVAG, Lactovaginal 3)MACMIROR COMPLEX 500 4)LACIBIOS. U męża HEVIRAN. 2010 r. zrobiliśmy testy DNA-mąż typ 6,56,58, ja typ 56,58. Trzy lata później powtórzyliśmy badanie- u męża pozostał tylko typ 6, u mnie bez zmian. Od lipca do grudnia 2011 co miesiąc, miałam nawracające stany zapalne i przyjmowałam szereg lekarstw GYNOFLOR, GYNALGIN, FEMINELLA VAGI C, BETADINE, MYCOSYST, CANDIVAC, CIPRONEX, GYNOXIN, FLORAGYN, ORUNGAL (razem z mężem). Po tej dawce medykamentów zmieniłam lekarza i infekcje występują raz dwa razy do roku. Stosuję abiofem w stanach dyskomfortu, unikam basenu i tym podobnych. Od 2010 używamy z mężem prezerwatywy, bo plany rodzicielskie zostały zniweczone przez wirus. Ostatnio usłyszałam od lekarza o szczepionce czterowalentnej, ale mam pewne wątpliwości, co do jej zastosowania jak już jestem zakażona HPV. Czy ona ochroni mnie przed pozostałymi typami wirusa? Czy pomoże pozbyć się tych typów, które mam (skoro przez 3 lata organizm sam się z nimi nie uporał, a męża prawie tak)? Kiedy po przyjęciu szczepionki, będziemy mogli starać się o dziecko? Czy w próbach poczęcia mąż nie przeniesie na mnie HPV 6, którego nie mam? Czy przed szczepionką wskazane jest zrobić test DNA? Wiem, że pytań jest wiele, ale moje obawy przed zarażeniem wirusem dziecka są tak silne, że odwlekam tę decyzję, a mam już 28 lat. Dodam, że cytologia z maja 2013 była odpowiednia do oceny warunkowo, ubogo komórkowy {A II b) BI}, wcześniejsze podobnie tylko liczne erytrocyty.
Silgard chroni przed zakażeniem wirusami HPV typu 6, 11, 16, 18. Jak z tego wynika warto się zaszczepić, tym bardziej, że stwierdzany u męża typ 6 jest typem onkogennym.
Przebieg infekcji wirusowej jest nie do przewidzenia. Wirus sam może zaniknąć lub utrzymywać się w formie bezobjawowej nawet przez wiele lat. Odporność pojawia się po 3 dawce szczepionki. Badania wirusologiczne warto jest wykonać ale nie ma takich zaleceń, aby wykonywać te badania przed szczepieniem.
O dziecko nie powinna się Pani bać. Do zakażenia może dojść jedynie w przypadku porodu drogami natury.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta