Suchość pochwy. Co może spowodować suchość pochwy
Suchość pochwy to kłopotliwa dolegliwość, która obniża komfort życia. Co może spowodować suchość pochwy? Dolegliwość przydarza się najczęściej kobietom dojrzałym, może jednak dotknąć także młode kobiety. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny suchości pochwy.
Spis treści
Suchość pochwy to innymi słowy zbyt małe nawilżenie pochwy i sromu. Może być przyczyną chorób pochwy albo ich symptomem. Suchość pochwy objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy. U zdrowej kobiety w pochwie produkowany jest śluz, który nawilża jej ścianki i zapobiega suchości pochwy.
Pełni rolę ochronną powstrzymując wnikanie i mnożenie się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz umożliwia odbywanie stosunków seksualnych, bo podczas pobudzenia wytwarza się go znacznie więcej niż normalnie. Zaburzenia w produkcji śluzu nawilżającego pochwę są powodem przykrych doznań, przyczyniają się do powstawania infekcji oraz unikania seksu, który staje się bolesny.
Suchość pochwy: objawy
O niedostatecznym nawilżeniu pochwy może świadczyć swędzenie i pieczenie sromu oraz pochwy, a także ból przy stosunku. Przykre doznania kłucia i pieczenia mogą być odczuwalne nawet przy chodzeniu. Czasem dołącza się do tego uczucie nieprzyjemnego ucisku lub pulsowania w pochwie. Zdarza się również, że występują upławy żółte lub żółtozielone widoczne na bieliźnie. Suchość pochwy może też przyczyniać się do problemów z układem moczowym, np. częstego parcia na mocz.
Suchość pochwy: przyczyny
Najczęściej suchość pochwy wiąże się z wahaniami poziomu estrogenów. U pewnej grupy kobiet suchość pochwy występuje przed okresem, kiedy naturalnie spada poziom estrogenów.
Suchość pochwy może też pojawić się w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach oraz po porodzie. Związek nawilżenia pochwy z poziomem estrogenów najwyraźniej widać w okresie menopauzy. Wówczas dochodzi do wyraźnego spadku poziomu estrogenów. Ścianki pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i znacznie mniej nawilżone. Jest to powodem nieprzyjemnych odczuć jakich doświadczają kobiety dojrzałe oraz unikania seksu, który staje się nieprzyjemny i bolesny. Zmiany hormonalne po menopauzie prowadzą często do zanikowego zapalenia pochwy, które objawia się właśnie pieczeniem, swędzeniem, bólem, zaczerwienieniem i skłonnością do infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.
Suchość pochwy może być też jednym z objawów infekcji: bakteryjnej lub grzybiczej. Te choroby pochwy z jednej strony są często skutkiem suchości, z drugiej - pogłębiają ją.
Suchość pochwy a leki
Suchość pochwy może być też konsekwencją przyjmowanych leków. Czasem towarzyszy antykoncepcji hormonalnej (zarówno tej w tabletkach jak i w plastrach czy stosowaniu pierścienia dopochwowego z hormonami). Suchość pochwy mogą też spowodować leki przeciwalergiczne (np. te bez recepty), farmaceutyki stosowane w leczeniu nietrzymania moczu, w terapii mięśniaków macicy oraz niektóre antybiotyki.
Leczenie suchości pochwy
Problemowi suchości pochwy można zaradzić pod warunkiem, że wiemy jaka jest jej przyczyna. Dlatego trzeba o swoich dolegliwościach powiedzieć ginekologowi. Gdy powodem są choroby pochwy: infekcja grzybicza lub bakteryjna, trzeba je wyleczyć i przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy.
W przypadku przykrych konsekwencji antykoncepcji hormonalnej trzeba zmienić preparat, który stosujemy. Bardzo często zmiana pigułki na inną, o innym składzie i proporcjach hormonów likwiduje problem.
W przypadku kobiet w okresie menopauzy czasem skutkuje podawanie hormonalnej terapii zastępczej. Nie jest to jednak panaceum dla wszystkich - likwiduje objawy suchości pochwy u mniej więcej połowy kobiet. Można jednak stosować dopochwowo kremy lub globulki z estrogenem. Zapobiegają one nie tylko suchości pochwy ale także ścieńczeniu jej ścianek i utracie elastyczności.
W każdym przypadku ulgę przynosi nawilżanie pochwy dzięki stosowaniu nawilżających globulek, kremów czy żeli zawierających kwas hialuronowy.
Porady eksperta