Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jego objawy powinna znać każda kobieta

2024-07-14 16:00

Rak piersi to jeden z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów na świecie. Do jego najbardziej typowych objawów należą guzki wyczuwalne w piersiach. Ale nie są to bynajmniej jedyne symptomy tego nowotworu. Istnieją także inne potencjalne sygnały, które możesz łatwo zauważyć. Jeśli je dostrzeżesz, nie zwlekaj i udaj się do lekarza

Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jego objawy powinna znać każda kobieta
Autor: Getty Images Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jego objawy powinna znać każda kobieta

Występuje w każdym kraju, w każdym wieku po okresie dojrzewania, a coraz częściej diagnozowany jest u młodych kobiet. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 r. raka piersi zdiagnozowano u 2,3 mln kobiet na świecie, a prawie 700 tys. z nich zmarło. Te statystyki czynią go jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów na świecie.

Około połowa przypadków raka piersi rozwija się u osób, które nie mają innego zidentyfikowanego czynnika ryzyka poza płcią i wiekiem. Jednak w przypadku 0,5-1 proc. na raka piersi mogą zachorować mężczyźni. Na ryzyko zachorowania ma wpływ m.in. otyłość, spożywanie alkoholu, historia rodzinna, palenie tytoniu czy przyjmowanie zastępczej terapii hormonalnej.

Objawy raka piersi inne niż guzy

Rzeczywiście bezbolesne guzy lub zgrubienia to najczęstszy objaw raka piersi. Choć istnieje wiele przyczyn powstawania guzków w piersiach i w 90 proc. przypadków nie są to zmiany nowotworowe, należy ten symptom skonsultować ze specjalistą. To bardzo ważne, więc jeśli zauważyłaś u siebie guzek, nawet gdy nie powoduje żadnego bólu, udaj się do lekarza, ponieważ im szybciej to zrobisz, tym masz większe szanse na skuteczne leczenie.

Jednak rak piersi może objawiać się na wiele różnych sposób. Dlatego tak ważne jest, by uważnie obserwować swoje ciało, a wszelkie nietypowe zmiany konsultować z lekarzem.

Oto 9 ważnych objawów raka piersi, na które powinnaś zwrócić uwagę:

  • nietypowe wgłębienia na piersi,
  • niewyjaśnione zaczerwienienie, obrzęk, podrażnienie skóry na piersi, któremu może, ale nie musi towarzyszyć swędzenie lub wysypka,
  • wydzielina z sutków, która może mieć zielonkawy lub żółtawy kolor albo zawiera krew,
  • ciemne ślady lub nietypowe piegi, czerwone plamy albo siniaki na piersiach,
  • zmiany w wyglądzie sutków takie jak wciągniecie brodawki sutkowej,
  • swędzenie i łuszczenie skóry na sutkach,
  • zmiany tekstury skóry, w szczególności pojawienie się tzw. skórki pomarańczowej na piersiach,
  • tkliwość piersi,
  • niewyjaśnione zmiany w wielkości piersi.

Rak piersi może rozprzestrzeniać się także na inne obszary ciała i wywoływać zupełnie niezwiązane z piersiami objawy. Gdy komórki rakowe rozprzestrzenią się na inne narządy takie jak płuca, wątrobę, mózg czy kości, mogą dawać inne symptomy. Należą do nich np. ból kości czy bóle głowy. Jeśli dostrzegasz u siebie którykolwiek z objawów, udaj się do lekarza. Tylko specjalista oceni, co może być przyczyną powyższych symptomów, dlatego tak ważne jest badanie lekarskie.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Leczenie raka piersi

Leczenie stosowane w przypadku raka piersi może być bardzo skuteczne, w szczególności, jeśli szybko zdiagnozuje się chorobę nowotworową. Najczęściej leczenie raka piersi obejmuje zabieg chirurgiczny i radioterapię w celu opanowania choroby w obrębie piersi oraz węzłów chłonnych. W leczeniu nowotworu piersi stosuje się także terapię hormonalną, chemioterapię, a w niektórych przypadkach celowaną terapię biologiczną.

Kiedyś w przypadku wszystkich nowotworów piersi stosowano mastektomię, czyli całkowite usunięcie piersi. Dzięki postępowi medycyny raka piersi można leczyć z pomocą mniej inwazyjnych zabiegów, w których usuwa się tylko guz. W takich przypadkach, by zminimalizować ryzyko nawrotu choroby nowotworowej, dodatkowo stosuje się radioterapię.

Chemioterapia również zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu oraz jego rozprzestrzenienia się. Na ogół stosuje się ją w leczeniu ambulatoryjnym i zazwyczaj w przypadku braku powikłań, ten rodzaj terapii nie wymaga hospitalizacji. Jednak skuteczność zastosowanej jakiejkolwiek terapii onkologicznej w leczeniu raka piersi zależy przede wszystkim od czasu rozpoznania choroby, stanu zdrowia chorego i przebiegu leczenia.