Prolaktyna: co oznacza wysoki wynik po obciążeniu? [Porada eksperta]
Wykryto u mnie hiperprolaktynemie czynnościową (po obciążeniu wzrosła 23 razy). Lekarz prowadzący stwierdził, że to nic takiego, a im większy wzrost tym lepiej. Nie wiem właściwie dlaczego lepiej, ale na moje pytania nie otrzymałam konkretnych odpowiedzi. Chciałabym wiedzieć, czy wynik prolaktyny w badaniu z obciążeniem powinien mnie niepokoić i czy należy to leczyć? Chciałabym również wiedzieć, czy hiperprolaktynemia czynnościowa może utrudniać mi zajście w ciążę? (dodam, że moje cykle wydłużyły się z 29-dniowych do-34 dniowych).
Stężenie prolaktyny wymaga leczenia tylko wtedy, gdy pojawiają się objawy kliniczne. U Pani trwające 29-34 dni cykle są prawidłowe.
Przy podwyższonym stężeniu prolaktyny i braku jej wzrostu po podaniu metoclopramidu podejrzewa się obecność gruczolaka (komórki gruczolaka nie reagują na stymulację metoclopramidem). Dlatego pewnie pan doktor powiedział, że dobrze, że stężenie wzrosło.
Prolaktyna jest hormonem stresu, rośnie w stresie, podczas dużego wysiłku fizycznego, po stosunku, w nocy. Jeśli powyższe czynniki nie trwają zbyt długo, to prolaktyna nie ma wpływu na działanie innych hormonów.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta