Polipy macicy. Zwykle łagodne, ale nie można ich lekceważyć
Polipy macicy zwykle mają łagodną postać, jednak nie należy ich lekceważyć. W narządach rodnych kobiety rozwijają się dwa rodzaje polipów. W szyjce macicy mogą powstać tzw. polipy szyjkowe, a w macicy polipy endometrialne. Często udaje się wyleczyć polipy kuracją hormonalna, jeśli jednak nie widać efektów lekarz zaleci wyłyżeczkowanie lub histeroskopię.
Spis treści
- Polipy macicy - przyczyny powstawania
- Polipy macicy - szyjkowe i endometrialne
- Polipy macicy - objawy
- Polipy macicy - leczenie
Polipy macicy to niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej. Najczęściej występujący polip uszypułowany przypomina guzik na nóżce. Polip bez szypuły to guzowata narośl na powierzchni błony śluzowej. Oba rodzaje polipów mogą rozwinąć się w niemal każdym miejscu naszego ciała. Najczęściej jednak pojawiają się na błonie śluzowej nosa, przełyku, w zatokach szczękowych, na strunach głosowych, w krtani, niekiedy w uchu. Kolonizują jelito grube, a u kobiet macicę i szyjkę macicy. Niektórzy dziedziczą skłonność do tworzenia się polipów. Ich występowanie jest wtedy związane z chorobami, które określa się jako rodzinną polipowatość gruczolakowatą.
Polipy macicy - przyczyny powstawania
Polipy rozwijające się w narządach rodnych kobiety to nie to samo co mięśniaki. Zwykle są pojedyncze i mają wielkość wiśni. Sprzyjają im zaburzenia hormonalne, głównie nadmiar estrogenów. Duże znaczenie ma ich usytuowanie, ponieważ od tego zależy rodzaj kuracji.
Polipy macicy - szyjkowe i endometrialne
Są dwa typy kobiecych polipów. W szyjce macicy rozwijają się tzw. polipy szyjkowe, które można wykryć podczas badania ginekologicznego. Polipy rozwijające się wewnątrz macicy to polipy endometrialne.
Częściej mają je panie w okresie menopauzy. Można je wykryć tylko podczas USG przezpochwowego.
Polipy macicy - objawy
Większość polipów nie daje żadnych dolegliwości. Gdy się rozrosną, występuje plamienie i krwawienie między miesiączkami, krwawienia po stosunku, a także przedłużające się miesiączki. Polipy często utrudniają zajście w ciążę lub są powodem poronień.
Polipy macicy - leczenie
Leczenie polipów macicy rozpoczyna się od kilkumiesięcznej kuracji hormonalnej. Jeżeli nie da ona dobrych rezultatów, lekarz może zaproponować wyłyżeczkowanie lub bardziej nowoczesny zabieg - histeroskopię.
Łyżeczkowanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a uzyskany materiał bada się na obecność komórek nowotworowych. Po zabiegu trzeba leżeć i przez kilka dni się oszczędzać.
Histeroskopia pozwala usunąć polipy zaraz po badaniu diagnostycznym. Jeżeli zawierają one komórki nowotworowe, konieczna jest histerektomia, czyli usunięcie macicy.
Czytaj też:
- Polipy w jelicie grubym, jelicie cienkim i w żołądku. Kiedy usuwać polipy?
- Zapalenie śluzówki macicy: przyczyny. Objawy i leczenie zapalenia błony śluzowej macicy
- Zapalenie szyjki macicy - przyczyny, objawy i leczenie
- Rak szyjki macicy: przyczyny, objawy, leczenie
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta