Pierwsza miesiączka - objawy przed pierwszym okresem

2022-07-11 16:48

Wiele nastolatek pyta o objawy, które mogą pojawić się przed pierwszą miesiączką. Pierwszy w życiu okres pojawia się zwykle między 12. a 14. rokiem życia i jest jednym z etapów pokwitania. Kiedy jednak się go spodziewać?

Nastolatka trzymająca się za brzuch z powodu bólu menstruacyjnego
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pierwsza miesiączka - a kiedy następna?
  2. Objawy przed pierwszą miesiączką
  3. Czy można zajść w ciążę przed pierwszą miesiączką?

Pierwsza miesiączka - a kiedy następna?

Pierwsza miesiączka może trwać od 3 do 7 dni. A kiedy pojawi się następna? Pierwsze cykle miesiączkowe są zwykle bezowulacyjne stąd ich nieregularność (co oznacza, że po pierwszym krwawieniu następne może się pojawić np. po kilku miesiącach). W wyniku dojrzewania układu wydzielającego hormony, w ciągu pierwszych dwóch lat po pojawieniu się miesiączki pojawia się jajeczkowanie, cykle miesiączkowe stają się regularne i powinny trwać od 24 do 38 dni. Nie jest to jednak reguła i wiele dziewcząt ma od początku regularne cykle miesiączkowe.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Jakie objawy pojawiają się przed pierwszą w życiu miesiączką? Krwawienie miesiączkowe jest jednym z etapów pokwitania, a jego wystąpienie uwarunkowane jest głównie czynnikami genetycznymi. Duże znaczenie mają również czynniki środowiskowe, budowa ciała, ogólny stan zdrowia, masa ciała, dieta.

Pierwszym objawem pokwitania jest najczęściej szybki przyrost długości ciała, tzw. skok pokwitaniowy (u dziewcząt występuje zwykle około 11.-12. roku życia, później niż u chłopców), po którym zaczynają rozwijać się piersi. W pierwszym etapie brodawki sutkowe i otoczki powiększają się i unoszą ku górze, a w następnie piersi powiększają się. Następuje rozwój owłosienia pachowego i łonowego.

Średni wiek pojawienia się pierwszej miesiączki w naszej szerokości geograficznej to 12-14 lat. Tempo dojrzewania każdej z dziewcząt jest inne, tylko dla niej charakterystyczne i nie należy robić jakichkolwiek porównań z koleżankami. Tym niemniej pojawienie się pierwszej miesiączki przed 9,5.-10. rokiem życia uważane jest za przedwczesne. Zarówno przedwczesne wystąpienie miesiączki jak i brak jej do 14. roku życia wymaga zgłoszenia się na badanie do lekarza i przeprowadzenia badań oceniających, czy wystarczy poczekać, czy wymagane jest leczenie.

Przeczytaj także: Miesiączka i Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Objawy przed pierwszą miesiączką

  • Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle po dwóch latach od początku rozwoju piersi, od czasu gdy zaczynają się powiększać i stają się wrażliwe na dotyk.
  • Mniej więcej na rok przed pierwszą miesiączką ma miejsce skok pokwitaniowy.
  • Na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką może pojawiać się biała wydzielina z pochwy. Jest objawem fizjologicznym, wynikającym z działania hormonów płciowych i obecności prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie.
  • Około tydzień przed pierwszą miesiączką mogą się pojawić osłabienie i związane z tym ogólne złe samopoczucie, problemy z koncentracją, nudności.
  • Pojawienie się pierwszej miesiączki mogą poprzedzać plamienia lub niewielkie krwawienia trwające kilka dni.

Warto wiedzieć, że na tempo dojrzewania, a co za tym idzie - na czas wystąpienia pierwszej miesiączki, może mieć wpływ wiele czynników, w tym masa ciała i aktywność fizyczna. Dziewczęta bardzo szczupłe i te intensywnie ćwiczące wchodzą w okres dojrzewania później a z nadmierną masą ciała wcześniej w porównaniu do dziewcząt z  prawidłową masa ciała.

Ważne

Konsultacji lekarskie wymaga brak cech dojrzewania u dziewczynki 13-letniej, brak miesiączki po 14. roku życia oraz pojawienie się pierwszych objawów dojrzewania przed ukończeniem 8. roku życia oraz pojawienie się pierwszej miesiączki przed 9,5.-10. rokiem życia.

Czy można zajść w ciążę przed pierwszą miesiączką?

Istnieje możliwość zajścia w ciążę, związana z wystąpieniem owulacji, jeszcze zanim pojawi się pierwsza miesiączka. Jednak prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest niezwykle małe.

Pojawienie się pierwszej miesiączki jest uwarunkowane genetycznie, ale też na termin jej pojawienia się mają wpływ opisane powyżej czynniki konstytucjonalne, środowiskowe, odżywianie, zawartość tkanki tłuszczowej, aktywność fizyczna, choroby.