PIERWSZA miesiączka: dieta przed okresem, dolegliwości
Jak miesiączkujesz? O regularność i długość cyklu czy obfitość miesiączki zapytać cię może każdy lekarz. Na tej podstawie diagnozuje się wiele dolegliwości i poważnych chorób. Jeśli menstruacji ciągle towarzyszą silne bóle, idź koniecznie na badania.
Spis treści
- Pierwsza miesiączka: nieprzyjemne dolegliwości
- Miesiączka - zapiski w kalendarzyku
- Dieta 7 dni przed miesiączką
- Najczęstsze zaburzenia miesiączki
Pierwsza miesiączka jest niezwykłym wydarzeniem dla dziewczyny. Na początku, przez dwa, trzy lata, pojawia się nieregularnie. Cykle są zwykle bezowulacyjne, czyli nie dochodzi do jajeczkowania. Uważa się więc, że dziewczęta są wtedy w fazie niepłodności okresu dojrzewania. Ale bywa, że już w pierwszym cyklu występuje owulacja i nastolatka może zajść w ciążę. I chociaż 97 proc. dziewcząt jest przez kilka lat od pierwszej miesiączki niepłodnych, to u 3 proc. istnieje możliwość zapłodnienia.
Pierwsza miesiączka: nieprzyjemne dolegliwości
Pierwszym miesiączkom dość często towarzyszą niemiłe doznania. Dziewczęta łatwo się męczą, mogą mieć trudności w nauce. Dochodzi bowiem niekiedy do zatrzymania płynów w organizmie, co może prowadzić nawet do stanów podobrzękowych tkanki mózgowej. Pomaga wtedy dieta bezsolna. Dobrze by było, żeby już miesiączkującą dziewczynę zbadał ginekolog. To nie tylko okazja do skontrolowania prawidłowości jej rozwoju, ale także zapoczątkowanie nawyku korzystania z porady tego lekarza. Tylko on podczas badania może stwierdzić, czy narządy rodne: pochwa, macica i jajniki są prawidłowo rozwinięte. Dziewczęta często boją się albo wstydzą takiej wizyty. Najlepiej, gdyby mogły pójść razem z matką. Konsultacja jest konieczna, jeśli miesiączce towarzyszą bóle, nudności, obrzmienie piersi, zmiany nastroju. Trzeba również poradzić się lekarza, jeżeli już po uregulowaniu krwawień dochodzi do ich zaburzeń. Długie przerwy, obfite albo skąpe, bolesne miesiączki mogą być sygnałem zaburzeń hormonalnych wymagających niekiedy także porady ginekologa endokrynologa. Wcześnie wykryte nieprawidłowości można wyleczyć, natomiast lekceważenie objawów grozi nawet niepłodnością.
Polecany artykuł:
Miesiączka - zapiski w kalendarzyku
- data pierwszej miesiączki
- ile dni trwa krwawienie, co ile dni występuje miesiączka (od pierwszego dnia krwawienia)
- data ostatniej w życiu miesiączki, czyli menopauzy
Zapamiętaj! Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia!
Dieta 7 dni przed miesiączką
Jedz produkty bogate w:
- niezbędne kwasy tłuszczowe - pęczak, olej, orzechy
- wapń - mleko, ser, ryby
- magnez - kaszę gryczaną, mięso, czekoladę, kakao
- cynk - groch, fasolę
- witaminy B, C i E - zielone warzywa liściaste, jajka
Pij także dużo płynów i jedz warzywa, owoce i kasze, żeby zapobiec zaparciom. Ogranicz ilość soli. Przy obfitych krwawieniach jedz produkty bogate w żelazo (mięso, jaja), witaminę C (owoce cytrusowe, warzywa), flawonoidy (buraki, wiśnie) i białko (mięso, nabiał).
Najczęstsze zaburzenia miesiączki
- Ból. Dokucza nastolatkom i młodym kobietom. Zwykle dolegliwości kończą się około 25. roku życia lub po urodzeniu dziecka. Bóle w dole brzucha często przychodzą falami. Czasami towarzyszy im ból w krzyżu i nudności.
- Obfite krwawienia. Zdarzają się najczęściej nastolatkom, a także kobietom przed czterdziestką i pięćdziesiątką.
- Nieregularne i zbyt rzadko lub zbyt często występujące krwawienia. To dolegliwość pierwszych lat miesiączkowania. Także kilku lat poprzedzających menopauzę.
W jajnikach każdej kobiety od urodzenia znajduje się ok. 400 tys. jajeczek. W połowie cyklu jedno z nich dojrzewa (jest to tzw. owulacja) i rozpoczyna wędrówkę jajowodem w kierunku macicy. Jeżeli jajeczko spotka plemniki, może dojść do zapłodnienia. Zagnieżdża się wtedy w przygotowanej już na jego przyjęcie błonie śluzowej macicy. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko obumiera i wraz z niepotrzebną wyściółką zostaje z organizmu wydalone. To właśnie miesiączka.