Od nastolatki do seniorki. Zalecane badania ginekologiczne (kalendarz)

2025-01-24 10:52

Ginekolog to nie jest "lekarz od ciąży i porodu". Niby jasne, a jednak miliony Polek nie chodzą regularnie do ginekologa. Tymczasem każda kobieta powinna trafić do jego gabinetu przynajmniej raz w roku, kiedy "nic się nie dzieje". Celem jest nie tylko wykonanie tradycyjnego badania, ale także dobór diagnostyki kontrolującej zdrowie układu rozrodczego.

Od nastolatki do seniorki. Konieczne badania ginekologiczne (kalendarz)
Autor: GettyImages

Nieważne czy planujesz ciążę, czy nie. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz aktywne życie seksualne. Traktuj ginekologa, jak lekarza pierwszego kontaktu. Regularne wizyty w jego gabinecie to gwarancja dobrego samopoczucia, zdrowia ogólnego i odpowiedniej profilaktyki przeciwnowotworowej.

W zasadzie badanie ginekologiczne jest jedno: ty na specjalnym fotelu, a lekarz dokładnie ogląda twoje narządy płciowe. W praktyce jednak lista badań, które zleca ci ginekolog jest znacznie dłuższa.

Dobry specjalista zajmie się nie tylko twoją waginą, macicą czy jajnikami. Otoczy też opieką "ziemię niczyją", jak czasem nazywane bywają piersi. Podpowie, jakie badania wykonać, by wykluczyć choroby przenoszone drogą płciową, infekcje intymne, nowotwory. Nauczy cię odpowiednio dbać o siebie.

Badania ginekologiczne - kalendarz

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by pierwsza rutynowa wizyta nastolatki w poradni ginekologicznej odbyła się między 12. a 15. rokiem życia, po pierwszej miesiączce.

Znana ginekolożka prof. Marzena Dębska wyjaśnia, że to taka wizyta zapoznawcza, która wcale nie musi wiązać się z badaniem ginekologicznym, jeśli nie ma ku niemu wskazań (dziewice są badane przez odbyt).

To okazja dla pacjentki, by oswoić się z gabinetem, znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania związane z rozwojem i generalnie budzącą się kobiecością. Od tej pierwszej wizyty często zależy, jak w przyszłości młoda kobieta będzie dbała o swoje zdrowie, na ile chętnie wróci do gabinetu i czy będzie stosować się do zaleceń lekarskich.

W każdym wieku wizyta wygląda nieco inaczej, adekwatnie do zmian zachodzących w organizmie kobiety. Zmienia się też pakiet wymaganych badań, które będzie zlecał ginekolog lub poprosi o pokazanie aktualnych wyników, jeśli pacjentka przeprowadzi je w innym trybie.

Lekarz nie musi kierować cię na USG czy mammografię, ale dobrze wiedzieć, że jest ktoś, kto ci przypomni o potrzebie wykonania takich badań. Jeśli wcześniej ty nie zapomnisz odwiedzić jego gabinetu.

Czego u ginekologa może spodziewać się nastolatka, kobieta rozpoczynająca współżycie, planująca powiększenie rodziny, w okresie perimenopauzy i menopauzy, po przekwitaniu? Jakie badania są zalecane? Sprawdź w naszej galerii.

Badania nastolatki, dwudziestolatki, w ciąży, kobiety dojrzałej, w czasie menopauzy i po niej (przegląd)

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: