Octan uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy
Octan uliprystalu jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod jest leczenie mięśniaków macicy. Jakie efekty daje ta terapia? Na to pytanie odpowiada prof. Jan Kotarski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii.
Spis treści
- Leczenie nieoperacyjne (farmakologiczne) octanem uliprystalu
- Leczenie octanem uliprystalu nie jest refundowane przez NFZ
- Leczenie mięśniaków macicy - bardzo ważny dobór odpowiedniej metody leczenia
- Leczenie octanem uliprystalu - przeciwwskazania
Przy mięśniakach macicy można zastosować leczenie nieoperacyjne (farmakologiczne). Farmakoterapia ma na celu zmniejszenie wielkości mięśniaka, przyczyniając się do poprawy jakości życia pacjentek, a także pozwalając uniknąć wywoływanych przez antagonistę GnRH skutków ubocznych. Wdrożenie leczenia farmakologicznego w przypadku wielu kobiet pozwala również uniknąć operacji.
Leczenie nieoperacyjne (farmakologiczne) octanem uliprystalu
– Najnowszą grupą leków stosowanych w terapii mięśniaków są selektywne modulatory receptora progesteronowego. W Polsce z tej grupy zarejestrowany jest octan ulipristalu, który jako jedyny działa na mięśniaki, a nie tylko niweluje ich objawy. To novum w terapii mięśniaków macicy – komentuje prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski.
Octan ulipristalu charakteryzuje się stosunkowo niewieloma objawami ubocznymi - podkreśla prof. Kotarski.
W lutym 2012 r. Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu octanu uliprystalu (UPA - skuteczność potwierdzona w badaniach PEARL I oraz PEARL II), substancji z grupy tzw. selektywnych modulatorów receptora progesteronowego (SPRM).
– Terapia z użyciem tego leku zaplanowana jest na 3 miesiące, jednak już 7 dnia stosowania lek skutecznie hamuje krwawienie. Dodatkowo w terapii podaje się żelazo, dzięki czemu można skutecznie wyleczyć niedokrwistość – podkreśla prof. Kotarski.
Co istotne, poza uniknięciem leczenia zabiegowego, terapia farmakologiczna ma wpływ na poprawę jakości życia pacjentek, pozwala zachować aktywność zawodowo-społeczną, a co najważniejsze daje szansę na planowanie macierzyństwa. Miesięczny koszt kuracji to jednak wydatek kilkuset złotych, na który nie stać każdej chorej.
Octan uliprystalu stosowany jest w leczeniu przedoperacyjnym i okresowym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet w wieku rozrodczym.
Jest także substancją czynną tabletek "po" i hamuje lub opóźniania owulację. Stosuje się je w przypadkach nagłych - w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia - lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.
Leczenie octanem uliprystalu nie jest refundowane przez NFZ
– Minusem tej formy terapii jest wysoki koszt leczenia, w związku z tym nie jest ona dostępna dla wszystkich pacjentek. [...] Co ważne, obecnie prowadzone są starania o jego refundację – dodaje prof. Kotarski.
Leczenie mięśniaków macicy - bardzo ważny dobór odpowiedniej metody leczenia
Bardzo ważne w doborze odpowiedniej metody leczenia mięśniaków jest uzgodnienie jej z pacjentką. Jednak jak potwierdzają eksperci coraz częściej kobiety przychodzą do gabinetu lekarskiego już z pewną wiedzą nt. choroby, są świadome dostępnych metod. Pomimo różnych czynników i coraz większej świadomości pacjentek, zawsze ostateczna decyzja dotycząca wyboru terapii powinna być podjęta wspólnie przez pacjentkę i lekarza. Musi on dostosować rodzaj terapii/zabiegu do sytuacji pacjentki – wieku, wielkości mięśniaka i planów macierzyńskich – tłumaczy prof. Kotarski.
Leczenie octanem uliprystalu - przeciwwskazania
Stosowanie octanu uliprystalu jest niewskazane w przypadku ciąży czy karmienia piersią. W trakcie terapii, ze względu na możliwość pojawiania się zmian w zakresie owulacji, poleca się pacjentkom stosowanie niehormonalnych metod antykoncepcji (np. prezerwatyw).
Ostrzeżenie dotyczące stosowania octanu uliprystalu
Europejska Agencja Leków rozpoczęła przegląd danych dotyczących korzyści i ryzyka ze stosowania octanu uliprystalu w terapii mięśniaków macicy. Przegląd rozpoczęto z powodu doniesień o ciężkich uszkodzeniach wątroby, w tym ostrej niewydolności wątroby prowadzącej do przeszczepu, u pacjentek leczonych preparatem zawierającym octanu uliprystalu. Dlatego nie należy zaczynać stosowania leczenia produktem u nowych pacjentek, ani u tych, które zakończyły poprzedni cykl leczenia. W przypadku pacjentek aktualnie leczonych, należy monitorować czynność wątroby co najmniej raz na miesiąc i 2-4 tygodnie po zaprzestaniu leczenia.
Źródło: urpl.gov.pl
Porady eksperta
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: