Nieznany objaw menopauzy. Kobiety czują się zagrożone, ale nie wiedzą, skąd problem (badania)

2024-10-15 13:14

Generalnie to chyba żadna tajemnica, że z wiekiem nasz wzrok się pogarsza. Wiele osób w pewnym wieku musi wspierać się okularami. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, menopauza, a dokładniej spadek estrogenów, sprzyja zespołowi suchego oka, a nawet zaćmie.

Nieznany objaw menopauzy. Kobiety czują się zagrożone, ale nie wiedzą, skąd problem (badania)
Autor: GettyImages

HTZ dla dobra oczu? Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak z badań przeprowadzonych przez międzynarodową sieć szpitali Optegra Eye Health Care wynika, że jak najbardziej.

Wskazana jest też jednak konsultacja okulistyczna, bo o ile hormonalna terapia zastępcza pozwoli kobietom uporać się częściowo z dodatkową przyczyną pogarszania się wzroku, czyli spadkiem poziomu estrogenów, to nie usunie już trwałych skutków.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 11 Menopauza

Zmiany hormonalne a zdrowie oczu

Badania dotyczące związku między menopauzą a wzrokiem, przeprowadzono w szpitalach w Wielkiej Brytanii, specjalizujących się przede wszystkim w zabiegowej korekcji wzroku.

Ujawniły, że niemal 40 proc. kobiet nie zdaje sobie sprawy, że przekwitanie, a dokładniej spadek poziomu estrogenów, ma znaczący wpływ na zdrowie oczu.

Pogarsza się nie tylko ostrość widzenia, ale przede wszystkim ujawnia się lub nasila zaćma i dokuczają objawy zespołu suchego oka. Czasem oczy robią się "za mokre", często łzawią, w związku z zaburzeniami pracy gruczołów łzowych.

Co ciekawe, 26 proc. kobiet wyraziło swoje obawy o oczy w okresie menopauzy, ale nie rozumiało mechanizmu i nie wiedziało jak ewentualnie minimalizować skutki zmian hormonalnych.

To się dzieje z oczami w okresie menopauzy

Dr Nabila Jones, optometrystka i pracownik naukowy w Optegra Eye Health Care, wyjaśnia, dlaczego zmiany zachodzące w organizmie w okresie menopauzy mają przełożenie na narząd wzroku:

Wahania hormonalne, takie jak nadmiar lub obniżona ilość estrogenu, mogą wpływać na gruczoły oczu, odpowiedzialne za obecność łez i równowagę nawilżenia oka. Przyczyniają się do zespołu suchego oka, ale nie oznacza to, że trzeba się męczyć z objawami wyniszczającymi nasz wzrok

- podkreśla ekspertka i przypomina, że zwykłe krople do oczu dostępne bez recepty mogą przynieść natychmiastową ulgę przy tej dolegliwości.

Menopauza a oczy - co robić

Uczestnicząca w badaniach Lucy Vale, 48-letnia pielęgniarka z Uttoxeter, Lucy Vale, przyznała, że menopauza solidnie dała się jej we znaki.

Miała objawy mgły mózgowej, była rozdrażniona i drażliwa, dlatego w końcu zdecydowała się na hormonalną terapię zastępczą.

Chociaż zauważyła też, że jej oczy stały się bardzo suche i drażliwe, zupełnie nie powiązała tego z menopauzą. Po zastosowaniu terapii i włączeniu specjalnych kropli stosowanych w zespole suchego oka, poczuła ogromną ulgę.

Co jeszcze można zrobić?

Dr Nabila Jones poleca dietę bogatą w kwasy omega-3, które znajdują się w orzechach włoskich, nasionach lnu i tłustych rybach, takich jak łosoś i makrela.

Optometrystka przypomina jeszcze o jednej ważnej zasadzie:

Prawie każdy z nas nadużywa technologii. To może powodować wysuszenie oczu, ponieważ zapominamy mrugać, gdy tak mocno skupiamy się na ekranach. Radzę postępować zgodnie z zasadą 20-20-20, aby dać odpocząć oczom.

Co to za metoda? Odwracaj wzrok od ekranu na odległość 20 stóp przez 20 sekund co 20 minut.

Stopa to 30,48 cm, czyli brytyjscy eksperci zalecają odsunięcie się od ekranu na ponad 6 metrów.