Niepłodność, uszkodzenie nerek. Groźne skutki leczenia bez recepty infekcji intymnych
Piecze, boli, swędzi - nic dziwnego, że chcesz szybko pozbyć się kłopotu. Reklamy kuszą, że raz-dwa pokonasz infekcję intymną. Jedna globulka dopochwowa i po sprawie? Niestety, niekoniecznie. Możliwe, że prawdziwe problemy dopiero przed tobą.
Objawy zapalenia pochwy są przyczyną wizyty u ginekologa co czwartej pacjentki. Niestety, coraz częściej kobiety z dolegliwościami zgłaszają się coraz później, w fazie powikłanej.
Wcześniej próbują samoleczenia, np. ziołami, wygodnymi globulkami bez recepty, które mają gwarantować efekt natychmiastowy.
Oczywiście, świat się nie zawali, gdy raz czy drugi, doraźnie, skorzystasz z takich sposobów. Jeśli jednak dolegliwości wracają lub nie ustępują zupełnie, jazda do lekarza.
Co jakiś czas coś cię tam męczy, jakoś od wakacji? Zdecydowanie dzwonek alarmowy już zadzwonił, a leczenie nie musi być łatwe i szybkie. Działaj, nim usłyszysz diagnozę: choroba przewlekła.
Infekcja intymna: objawy wcale nie muszą być alarmujące
Infekcje intymne najczęściej objawiają się:
- pieczeniem lub swędzeniem narządów płciowych,
- zaczerwienieniem sromu,
- brzydkim zapachem waginy,
- podbarwionymi lub serowatymi upławami.
Tak zazwyczaj kobiecy organizm informuje o ataku bakterii, grzybów czy pierwotniaków.
Trzeba jednak pamiętać, że niezwykle groźne zakażenia wirusowe, także te prowadzące do raka szyjki macicy, mogą przebiegać bezobjawowo.
To dlatego, niezależnie od obecności czy braku objawów, tak istotne są profilaktyczne wizyty ginekologiczne, regularne badania cytologiczne i działania profilaktyczne już u dziewczynek, jak szczepienie przeciw HPV.
Tylko w ten sposób można zapobiegać najpoważniejszym infekcjom, rozpoznać zagrożenie we wczesnym stadium i skutecznie leczyć jego konsekwencje.
Tu żadne leki bez recepty nie pomogą. Ginekolog na każde urodziny - to rozwiązanie, które daje szansę na dobre, długie życie.
Polecany artykuł:
Zapalenie pochwy - bakterie czy grzyby
W przypadku zapaleń pochwy z wyraźnymi objawami samodzielnie nie ocenisz, z jakim patogenem masz do czynienia.
Najczęstszą przyczyną są infekcje wywołane przez:
- bakterie,
- grzyby (drożdżaki),
- pierwotniaki (rzęsistek).
Warto jednak pamiętać, że swędzenie czy zaczerwienienie w okolicach pochwy nie musi zaraz oznaczać infekcji lub nie ona jest przyczyną pierwotną.
Problemy mogą być również spowodowane alergią - można mieć uczulenie na nowy kosmetyk czy detergent użyty do prania bielizny. Bywa, że dolegliwości to skutek menopauzy.
Tzw. zanikowe zapalenie pochwy to skutek niedoborów hormonalnych. W jego wyniku może dojść do nadkażeń, gdyż wysuszona błona śluzowa jest bardziej podatna na mikrourazy i mniej skuteczna w ochronie przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. Właściwe leczenie, np. hormonalne lub skojarzone, na same zmiany dystroficzne, jak i infekcje, dobiera ginekolog.
W przypadku zaburzeń hormonalnych, najlepiej gdy twoim zdrowiem intymnym zajmie się ginekolog-endokrynolog.
Infekcje intymne - są objawy, nie ma choroby
Czasem bywa też tak, że "zmieniona wydzielina" z pochwy jest jak najbardziej naturalna. Problemy z oceną jej wyglądu mają przede wszystkim młode kobiety, które jeszcze nie do końca dobrze znają swoje ciało i nie rozumieją w pełni zmian w wyglądzie wydzieliny w ciągu cyklu owulacyjnego.
Pod wpływem podniecenia seksualnego i w czasie owulacji najczęściej jest przejrzysta, rozciągliwa, zwiększa się jej ilość.
W innych fazach cyklu miesięcznego staje się bardziej gęsta, biaława. Bywa też żółta, ale pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, bez grudek.
Tuż po menstruacji lub zaraz przed miewa lekko brązowe zabarwienie.
To wszystko norma. Oczywiście, wskazane, by co do tego upewnić u ginekologa- lepiej poznać swoją biologię i nie martwić się na zapas.
Infekcje intymne - leczenie
Jeśli podejrzewasz infekcję intymną, nie lecz jej samodzielnie bez konsultacji z ginekologiem. Terapia jest uzależniona od przyczyny, niejednokrotnie konieczna jest pogłębiona diagnostyka, a skuteczne leczenie często wymaga przyjmowania preparatów dostępnych wyłącznie na receptę.
Preparaty przywracające prawidłową florę bakteryjną mają przede wszystkim działanie profilaktyczne, chociaż przy drobnych infekcjach okazują się też lecznicze.
Przy groźniejszym patogenie mogą go na chwilę "uśpi", złagodzić objawy, ale proces chorobowy niestety nieraz postępuje.
Nieprawidłowe leczenie grozi infekcją przewlekłą, a ta niepłodnością, rozszerzaniem się stanu zapalnego (np. do dróg moczowych, narządów miednicy mniejszej).
Infekcja dróg moczowych nie musi się zatrzymać na pęcherzu moczowym i znowu dać się okiełznać lekami bez recepty. Może zaatakować twoje nerki i, nie dając wyraźnych objawów, doprowadzić do ich zniszczenia, niewydolności.
Infekcje przewlekłe nie są tak dokuczliwe jak ostre, ale mogą nas bezpowrotnie pozbawić zdrowia.
Infekcje intymne - co zrobi lekarz
Dlaczego leczenie u ginekologa ma zapobiec czarnemu scenariuszowi?
Przykładowo: infekcja spowodowana przez rzęsistka może mieć poważne skutki dla zdrowia, w tym niepłodność, poronienia u ciężarnych, infekcje dróg moczowych.
Leczenie tymczasem nie jest skomplikowane. Zwykle wystarczy przyjmowanie leków dostępnych na receptę (np. jedna dawka metronidazolu). Powodzenie terapii gwarantuje równoczesne leczenie partnera seksualnego.
Wcześniej jednak trzeba ustalić, że przyczyną jest rzęsistek pochwowy i trzeba pójść po tę receptę.