Niedobór żelaza widać nie tylko na twarzy. Nie lekceważ tych sygnałów
Niedobór żelaza to głównie sprawa kobieca. Sprzyjają mu obfite miesiączki, dieta uboga w źródła tego pierwiastka, diety odchudzające. Skutek to przede wszystkim anemia - niedokrwistość z niedoboru żelaza. Nie ma powodu, żeby ją lekceważyć, bo jej skutki mogą być naprawdę poważne. Aż czasem nie chce się żyć.
Blada, poszarzała twarz i blade śluzówki (np. oczu, w jamie ustnej). Podkrążone oczy, zapadnięte policzki. Tak sobie zazwyczaj wyobrażamy osobę, która ma anemię. Słusznie, ale to nie wszystko. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza oznacza w praktyce, że właściwie cały twój organizm nie jest prawidłowo dotleniony. Kluczowym zadaniem żelaza w naszym organizmie jest dostarczanie tlenu do narządów oraz mięśni. Jego cząsteczki zawarte w hemoglobinie podczas dopływu krwi do płuc wiążą cząsteczki tlenu, a następnie doprowadzają ożywczy tlen do odpowiednich organów. Gdy ten proces jest zaburzony, odczuwasz skutki w całym organizmie.
Niedobór żelaza - widoczne objawy
Poza bladością na twarzy czy śluzówkach, spodziewaj się też wyjątkowo bladych paznokci, nieraz kruszących się lub wklęsłych, przesuszonej skóry i osłabionych włosów. Przy przewlekłej, nasilonej anemii włosy mogą nawet wypadać.
Pękanie kącików ust kojarzymy raczej z niedoborem witamin z grupy B i infekcjami. Tymczasem za tą dolegliwością również może stać zbyt niski poziom żelaza we krwi.
Za mało żelaza - objawy ogólnoustrojowe
Czujesz przewlekłe zmęczenie bez wyraźnego uzasadnienia? To jeden z najczęstszych objawów niedoboru żelaza. Możliwe są też bóle głowy, duszności i kołatanie serca. Uwaga, lekceważona anemia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego.
Osoby, którym brakuje żelaza, muszą się mieć szczególnie na baczności w okresie infekcji. Układ odpornościowy nie może sprawnie funkcjonować bez tego pierwiastka, więc częściej chorujesz.
Osobom z anemią wcale niełatwo uzupełnić niedobory zdrową dietą. Paradoksalnie, często wcale nie chce im się jeść. Naukowcy tłumaczą ten destrukcyjny brak apetytu z greliną, czyli hormonem głodu.
Tak też może się objawiać niedobór żelaza
Narzekasz na zbyt zimne dłonie i stopy? Przyczyn może być sporo, ale zważywszy, ze żelazo ma spore znaczenie dla prawidłowej pracy układu krążenia, również tu może być winowajcą.
Zachcianki to domena kobiet w ciąży? To jeden z objawów anemii u wszystkich dorosłych. Bywa, że osoby z anemią mają ochotę zjadać rzeczy zdecydowanie niejadalne: kredę, glinę, lód czy papier. Wówczas to już ostatni dzwonek, by skonsultować się z lekarzem.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może być również powodem depresji i obniżenia nastroju. Nic dziwnego, gdy całe ciało ma pod górkę.
Niedobór żelaza - co robić?
By stwierdzić anemię z niedoboru żelaza, trzeba wykonać badania krwi. Wskazane jest wykonanie morfologii, kontrola poziomu ferrytyny i poziomu żelaza. Leczenie anemii zostaw lekarzowi. Suplementy i dieta bogata w źródła żelaza raczej jej nie wyleczą. Potrzebne są specjalne preparaty i ich precyzyjne dawkowanie, a także ustalenie, dlaczego brakuje ci żelaza. Czasem kryje się za tym inna choroba i bez jej usunięcia efekt terapii nie będzie trwały.