Nawracająca grzybica pochwy. Jak nie mieć nawrotu grzybicy pochwy?
Nawracająca grzybica pochwy to problem wielu kobiet. Mimo poprawnego leczenia, grzybica powraca co parę tygodni czy miesięcy. Czy można uniknąć nawrotu grzybicy pochwy? Jak nie mieć nawrotu grzybicy pochwy?
Spis treści
Nawracająca grzybica pochwy, powodująca upławy to problem, na który skarży się wiele kobiet. Skłonność do nawrotów grzybicy wynika między innymi z budowy kobiecego ciała. Bliskie sąsiedztwo ujścia pochwy i cewki moczowej oraz odbytu zwiększa ryzyko przeniesienia chorobotwórczych drobnoustrojów do dróg moczowo-płciowych. Objawy grzybicy i zakażeń pochwy to swędzenie, pieczenie oraz białe upławy o konsystencji przypominającej twaróg i nieprzyjemnym zapachu. Pieczenie nasila się po współżyciu i przy oddawaniu moczu.
Grzybica pochwy często atakuje latem
Dzieje się tak ze względu na temperaturę, gdy ciało jest rozgrzane i wilgotne - w takim środowisku szybciej mnożą się grzyby lub bakterie, najczęstsi sprawcy kłopotów. Grzybami i bakteriami można też zarazić się w czasie stosunku czy podczas kąpieli w basenie. Jak uniknąć problemów? Naturalną barierę ochronną stanowi mikroflora pochwy, a szczególnie pałeczki kwasu mlekowego. Właśnie pałeczki kwasu mlekowego utrzymują kwaśny odczyn zabójczy dla zarazków, wytwarzają również substancje bakterio- i grzybobójcze. Spadek ilości pałeczek może otworzyć wrota infekcji.
Przyczyny grzybicy pochwy: antybiotyki i zła higiena
Pałeczki kwasu mlekowego są niszczone przez niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, za spadek ich ilości odpowiadają także błędy w utrzymaniu higieny albo nadmiar troski o nią (długie nasiadówki i irygacje). Negatywny wpływ mają też zaburzenia hormonalne związane z menopauzą, czyli spadek poziomu estrogenów, które sprzyjają wytwarzaniu pałeczek kwasu mlekowego. Każdą infekcję intymną trzeba do końca wyleczyć, bo grozi poważnymi komplikacjami, np. niepłodnością, sepsą. Niestety, ten rodzaj zakażeń często powraca.
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta