Na co najczęściej umierają Polki?
Jakie są najczęstsze przyczyny zgonów polskich kobiet? W 2010 roku poziom umieralności kobiet w Polsce był o 17 procent wyższy niż średnia UE. Co powoduje, że Polki częściej niż inne Europejki umierają na choroby układu krążenia i nowotwory?
Raport przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że kobiety mieszkające na wsi umierają na nowotwory rzadziej, niż mieszkanki miast.
Jakie są najczęstsze przyczyny zgonów kobiet w Polsce?
1. Choroby układu krążenia (51,8%),
2. Nowotwory złośliwe (22,8%),
- rak płuc,
- rak piersi,
- rak jelita grubego;
3. Objawy chorobowe (6,3%),
4. Choroby układu oddechowego (4,4%),
5. Choroby układu trawiennego (3,9%),
6. Inne (10,8%).
Zaobserwowane od początku lat 90. XX. wydłużanie się lat życia Polaków jest wynikiem spadku umieralności na choroby układu krążenia. Niestety, wciąż jest to najczęstsza przyczyna zgonów, także wśród kobiet. Miażdżyca, zawały serca, niewydolność sercowa dotyczy głównie mieszkanek po 69 roku życia. W wieku 30-69 lat kobiety umierają najczęściej na choroby nowotworowe. Te, które odchodzą jeszcze wcześniej, giną w wypadkach, z powodu utonięć lub zatruć, popełniają samobójstwa. W 2010 roku zmarły 442 kobiety na 100 tys. mieszkanek.
Rak piersi - liczba wyroków śmiertelnych spada
W latach 2009-2010 liczba zgonów spowodowanych rakiem piersi okazała się niższa w porównaniu do roku 2000. Największa poprawa miała miejsce w województwie zachodniopomorskim, pomorskim w wielkopolskim. Niestety, w województwie łódzkim i lubuskim zachorowanie na raka sutka jest wyższe niż kilkanaście lat temu. Na tę chorobę w roku 2010 zmarło 5226 kobiet.
Profilaktyka najlepszą metodą na walkę z nowotworem
Ilość zachorowań na raka złośliwego szyjki macicy w Polsce powoli, ale regularnie się zmniejsza. Pomimo tego zapadalność na nowotwory narządów rodnych wśród kobiet jest bardzo wysoka, a przyczyną złośliwienia są zbyt późno wykrywane zmiany na szyjce macicy. Nawet najnowocześniejsza aparatura nie jest w stanie uratować pacjentki, kiedy rak zdąży się już rozwinąć. Niestety, pomimo wielu programów profilaktycznych, wciąż zbyt wiele kobiet w Polsce odwiedza ginekologa tylko w czasie ciąży, zapominając o regularnych wizytach i badaniach cytologicznych.
Rak szyjki macicy we wczesnym stadium jest wyleczalny w 90% przypadków
W przypadku kobiet, liczbę zachorowań na raka płuc czy szyjki macicy można zmniejszyć prawie o połowę. Wystarczająco wcześnie wykryte zmiany chorobowe w szyjce macicy gwarantują wyleczenie w 90% przypadków. Poważne choroby płuc i rak płuc w dużej mierze spowodowane są paleniem papierosów. Kto pali - ma dużą szansę na chorobę. Aby obniżyć swoje potencjalne zachorowanie na choroby nowotworowe wystarczy rzucić palenie, pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, zdrowo się odżywiać i nie zapominać o ruchu.
Zobacz, na co najczęściej umierają mężczyźni
Mniej dzieci, więcej raka
Zmniejszona liczba urodzeń ma wpływ nie tylko na ujemny przyrost naturalny, ale także na zachorowania na raka piersi. Zmiany hormonalne podczas ciąży obniżają ryzyko zachorowania na raka sutka. Badania dowodzą także, że ciąża po wyleczeniu raka piersi nie powoduje nawrotu choroby - wręcz przeciwnie, organizm staje się odporniejszy, nie powodując odnawiania się zmian chorobowych.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład HigienyPorady eksperta