Masaż stóp receptą na problemy ze snem. Niestety, jest jedno "ale"
Masaż może stanowić remedium na wiele dolegliwości. Jego terapeutyczne korzyści są znane od dawna. Jak wynika z najnowszych badań, opublikowanych na łamach czasopisma "Menopause", masaż stóp może pomóc i przynieść natychmiastową ulgę w przypadku klimakterium. Zdaniem naukowców jest skuteczną metodą, która może przyczynić się do poprawy snu.
Menopauza, określana inaczej jako klimakterium, jest trudnym okresem dla wielu kobiet zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Definiuje się ją jako ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Do najczęstszych objawów klimakterium zalicza się: wahania nastroju, uczucie osłabienia, uderzenia gorąca i napadową potliwość. W okresie okołomenopauzalnym kobiety skarżą się też na zaburzenia snu, utrudnioną koncentrację i rozdrażnienie. Zmagają się też z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z suchością pochwy z powodu zmian hormonalnych w organizmie.
Masaż stóp może w walce z zaburzeniami snu
Jednym z pierwszych sygnałów menopauzy jest zmęczenie, które wiąże się z zaburzeniami snu. Kobiety mają problemy z zaśnięciem, często też się wybudzają w nocy, a później nie mogą ponownie zasnąć. Tureccy naukowcy z Çankırı Karatekin University znaleźli sposób na te dolegliwości. Jest nim refleksologia stóp, która uchodzi za jedną z najstarszych i najskuteczniejszych holistycznych technik masażu regulującego pracę narządów wewnętrznych. Korzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i umysł. Po takim zabiegu organizm jest odprężony i zrelaksowany. Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych w stopach wpływa na odległe części ciała.
Okazuje się też, że masaż stóp może być pomocny w redukcji stresu poprzez wywieranie nacisku na określone punkty na stopach. W najnowszym badaniu przeprowadzonym na małą skalę uczeni starali się ocenić, jak masaż stóp wpływa na uczucie lęku, zmęczenie i sen. Ich zdaniem stosowanie tej techniki w okresie przekwitania wydłuża średnią długość snu, nawet o godzinę dziennie, a także zmniejsza uczucie zmęczenia i niepokoju u kobiet.
- Ta niewielka analiza, w której wzięło udział kilka kobiet, pokazuje, że masaż stóp może złagodzić uciążliwe objawy u kobiet w czasie i po menopauzie – stwierdziła dr Stephanie Faubion, dyrektor organizacji The North American Menopause Society. Dodała, że są potrzebne kolejne badania, aby potwierdzić te wyniki wśród większej populacji kobiet.