Leczenie grzybicy pochwy: kuracja dla dwojga partnerów
Leczenie grzybicy pochwy to tak naprawdę kuracja dla dwojga. Jeśli partner nie podda się leczeniu przeciwgrzybiczemu, to możesz być pewna, że już wkrótce problem powróci. A niedoleczona grzybica powraca ze zdwojoną siłą. Dlatego tak ważne jest, by również partner podjął leczenie grzybicy. Tylko w ten sposób można zapobiec nawrotom grzybicy pochwy.
Spis treści
Leczenie grzybicy pochwy jest skuteczne, pod warunkiem, że razem z kobietą leczy się jej partner. Mężczyzna zwykle dostaje leki doustne (np. Orungal, Diflucan) i czasem jeszcze kremy do smarowania miejscowego (np. Clotrimazol, Pimafucin, Lamisil, Canesten). Zażywa tylko jedną tabletkę, jednak lecznicze stężenie leku utrzymuje się w organizmie jeszcze przez 3-4 dni.
U kobiety doustna kuracja grzybicy to za mało. Ginekolog zleca dodatkowo globulki dopochwowe, które wkłada się na noc, oraz kremy do stosowania miejscowego. Dolegliwości mogą nieco złagodzić ziołowe nasiadówki np. z Vagolavitu, Femoniseptu. Przez cały czas leczenia partnerzy nie powinni ze sobą współżyć albo muszą zabezpieczać się, używając prezerwatywy.
Po leczeniu warto jeszcze przez 7–10 dni stosować globulki, które odbudowują naturalne środowisko pochwy. Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać kuracji na własną rękę, gdy tylko nastąpi poprawa. Niedoleczona grzybica ma bowiem tendencję do silniejszych i trudniejszych do leczenia nawrotów. Jeżeli u kobiety nawroty infekcji się zdarzają, to po 10 dniach od zakończenia kuracji powinna ona zbadać czystość pochwy, by przekonać się, czy są w niej strzępki grzybni, oraz żeby określić jakość flory bakteryjnej. Niezależnie od przyjmowanych leków należy wspomagać ekosystem dróg rodnych i przewodu pokarmowego bakteriami probiotycznymi z rodzaju Lactobacillus, które znajdują się w jelitach, pochwie oraz na skórze i są naturalną ochroną przed zakażeniami.
Grzybica pochwy - gdy lubi nawracać
- Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne lub HTZ, porozmawiaj z ginekologiem o ewentualnej zmianie terapii.
- Dbaj o odporność organizmu – jedz warzywa, owoce, nabiał (zwłaszcza jogurty z żywymi kulturami bakterii), hartuj się i regularnie uprawiaj jakieś ćwiczenia fizyczne.
- Nie noś obcisłej bielizny ze sztucznych włókien.
- Pierz bieliznę i ręczniki w temperaturze powyżej 60°C.
- Nie pożyczaj od nikogo ręcznika, gąbki, mydła czy kostiumu kąpielowego.
- Stosuj płyny lub żele do higieny intymnej; nie używaj perfumowanych mydeł, dezodorantów intymnych i zapachowego papieru toaletowego, nie rób irygacji pochwy, chyba że zleci je lekarz.
- Nie siadaj na desce sedesowej w toaletach publicznych, noś przy sobie jednorazowe nakładki na deskę.
- W czasie miesiączki stosuj podpaski higieniczne, a nie tampony, zmieniaj je co 2–3 godziny.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta