Kiedy konieczne jest usunięcie macicy, a kiedy wystarczy zastosować konizację? [Porada eksperta]
Po złej cytologii pobrali mi wycinki do badań hp z wyników HP cin III i tapetowanie cewek gruczołowych nabłonkiem nowotworowym. Po konsultacjach onkologicznych zostałam skierowana na konizację szyjki macicy. Wynik po konizacji to Cervictis chronica - A[M-43000] Cacinoma planoepitheliale in situ. Tapetowanie głębokich cewek gruczołowych nabłonkiem nowotworowym [m-8070/3] BC przysłano dwa fragmenty A- I fr. płaski ok 1,2 cm II fr. ok 2 cm B - z ok ujścia C - reszta szyjki. Nic nie wspomniano o linii cięcia czy jest czysta. Proszę o interpretację wyniku, gdyż lekarz chce mnie skierować na całkowite usunięcie macicy. Czy jest to konieczne? Mam dopiero 28 lat. Ginekolog z Katowic stwierdził, że całkowite usunięcie macicy nie jest potrzebne, a doprowadzi tylko do wypadania pęcherza moczowego, który i tak mam bardzo nisko.
Linia cięcia chirurgicznego jest bardzo istotna i powinna być uwzględniona w wyniku badania HP. W przypadku ca colli uteri praeinvasivum w pani wieku nie ma wskazania do usunięcia macicy, a jedynie do konizacji szyjki macicy i wyłyżeczkowania pozostawionego kanału szyjki macicy. Nawet w przypadku raków inwazyjnych szyjki macicy można wykonywać operacje oszczędzające tzw. trachelectomie z laparoskopową limfadenectomią.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
W latach 2010-2014 ordynator oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Obecnie pracuje w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz jest konsultantem w prywatnym centrum chirurgii Artmedical Center w Szczecinie. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej - chirurgii rekonstrukcyjnej dna miednicy, uroginekologii, ginekologii onkologicznej i ginekologii plastycznej. Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (International Uroginecological Association, International Continence Society, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej).
Inne porady tego eksperta