Irygacja pochwy

2018-06-02 12:24

Irygacja pochwy to zabieg, który polega na przepłukaniu wnętrza pochwy przy użyciu wody lub specjalnie dedykowanych do tego celu substancji. Niezbędne jest wykorzystanie irygatora, który należy umieścić w pochwie. Zabieg ten ma uchronić przed rozwojem infekcji intymnych lub zdecydowanie przyspieszyć leczenie już istniejących.

Irygacja pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Irygacja pochwy to zabieg, który polega na przepłukaniu wnętrza pochwy przy użyciu wody lub specjalnie dedykowanych do tego celu substancji.

Spis treści

  1. Na czym polega irygacja pochwy?
  2. Wady irygacji pochwy
  3. Irygacja pochwy a najczęstsze choroby
  4. Zalety irygacji pochwy

Irygacja pochwy ma służyć zdrowiu, ale niestety, ingerencja w biocenozę pochwy może prowadzić do zupełnie odwrotnego efektu. To dlatego, że irygacja pochwy polega nie tylko na wybiórczej eliminacji patogenów, ale dochodzi do niszczenia także prawidłowej flory bakteryjnej, która stanowi obronę przed patogenami chorobotwórczymi.

Pochwa w warunkach prawidłowych kolonizowana jest przez szczepy pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują odpowiednie pH pochwy (kwaśne, poniżej 4,5), a tym samym stanowią linię obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wspomniane bakterie zasiedlając pochwę blokują miejsce przyczepu dla bakterii chorobotwórczych, bowiem zajmują ich miejsce.

Na czym polega irygacja pochwy?

Pomimo, że irygacja pochwy polega na wypłukaniu pochwy przy użyciu wody lub specjalnie dedykowanych do tego substancji, to zdarza się, że kobiety używają do zabiegu domowe mieszanki czy coca-colę, co jest dużym błędem i może prowadzić do trwałego uszkodzenia śluzówki pochwy. Najczęściej stosowane preparaty to 5% kwas octowy, mieszanki kwasów, utleniacze, preparat jodyny, pochodne mocznika i inne. Chyba najlepszą selektywność przypisuje się kwasowi octowemu, który niszczy wybiórczo patogeny chorobotwórcze, pozostawiając pałeczki kwasu mlekowego.

Nadal przesłanki na temat korzyści irygacji pochwy są ograniczone.

Według wielu ginekologów, nawet w sytuacji stwierdzonej infekcji intymnej nie rekomenduje się wykonywania irygacji pochwy. Wiele danych sugeruje, że eliminacja flory bakteryjnej pochwy przyczynia się do rozwoju infekcji macicy, jajowodów. Ponadto podejmowane są próby wykazania związku pomiędzy zabiegami oczyszczającymi a niepłodnością, aczkolwiek pozostaje to w fazie początkowej obserwacji. Irygacja pochwy nie powinna być wykonywana w okresie ciąży, ponieważ może prowadzić do groźnych infekcji wewnątrzmacicznych.

Wady irygacji pochwy

Wady irygacji pochwy to przede wszystkim eliminacja pałeczek kwasu mlekowego, które pełnią funkcję ochronną Konsekwencją nadmiernej dbałości o higienę są waginozy bateryjne czy też skłonność do innych infekcji, w tym takich, które przenoszone są drogą płciową. Wiele kobiet jako zasadność wykonywania zabiegu irygacji pochwy podaje chęć oczyszczenia pochwy po menstruacji czy celem prewencji przed nieplanowaną ciążą.

Podczas irygacji dochodzi do powstania zwiększonego ciśnienia w pochwie, co przekłada się na rozwój infekcji wstępujących. Dochodzi wówczas do zakażenia kanału szyjki macicy, jamy macicy, jajowodów czy samej jamy brzusznej. Podczas cyklu menstruacyjnego okresem, w którym zdecydowanie częściej dochodzi do zakażania jest owulacja, kiedy śluz szyjkowy jest rzadszy i bardziej obfity a ujście zewnętrzne szyjki macicy ulega delikatnemu rozszerzeniu. Taka ułatwiona transmisja patogenów może prowadzić do stanów zapalnych endometrium jajowodów czy otrzewnej. Konsekwencją takich zakażeń w przyszłości mogą być problemy z płodnością.

Irygacja pochwy a najczęstsze choroby

Stosowanie irygacji pochwy wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem chorób:

  • Zapalenie narządów miednicy mniejszej określane skrótem PID, które jest efektem wnikania czynników etiologicznych bakteryjnej waginozy z niższych partii do wyższych pięter narządu rodnego pod wpływem wytworzonego wysokiego ciśnienia. Przewlekłe stany zapalne powodują trwałe uszkodzenie struktur narządu rodnego, co w efekcie może prowadzić do powstania innych zaburzeń, tj. ropień jajowodu i jajnika.
  • Bakteryjna waginoza powstaje na skutek namnażania bakterii beztlenowych i tlenowych, z których najczęstsze to: Gardnerella vaiginalis, Mycoplasma hominis, Prevotella spp., Peptostreptococcus spp, Mobiluncus spp., Bacterioides spp. W fizjologicznych warunkach są rzadkością, dopiero pojawiają się po eliminacji pałeczek kwasu mlekowego. W ciąży w wielu sytuacjach bakteryjna waginoza pozostaje nierozpoznana i może przyczynić się do nadkażenia łożyska, błon płodowych, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych czy w ostateczności do porodu przedwczesnego.

Nadal pozostaje do wyjaśnienia kwestia zwiększonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy u kobiet stosujących irygację pochwy. Wydaje się, że najbardziej niekorzystne działanie wykazują mieszanki dziegciu.

Zalety irygacji pochwy

Pomimo częściej wygłaszanych wad irygacji pochwy można odnaleźć kilka pozytywnych aspektów tego zabiegu. Irygacja pochwy u kobiet aktywnych seksualnie pozwala na przywrócenie optymalnego pH, które zostało zmienione z uwagi na obecność spermy. Uważa się, że pozytywnego aspektu można dopatrywać się w przypadku kobiet cierpiących na drożdżycę, bowiem eliminacja flory pochwy, pozwala na usunięcie kolonii grzybów. Z dostępnych na rynku mieszanek największe znaczenie przypisuje się tym, które zawierają kwas octowy, który z największym skutkiem pozwala selektywnie wyeliminować patogeny chorobotwórcze.