Infekcje intymne - jak uniknąć zapalenia bakteryjnego i grzybicy pochwy

2007-05-11 6:21

Bakteryjne zapalenie pochwy i grzybica pochwy to częste infekcje intymne u kobiet. Jeśli stosujesz się do zaleceń ginekologa, masz stałego partnera, regularnie się kąpiesz, a intymne dolegliwości wciąż powracają, ten artykuł jest dla ciebie.

Infekcje intymne - jak uniknąć zapalenia bakteryjnego i grzybicy pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Infekcje intymne - jak uniknąć zapalenia bakteryjnego i grzybicy pochwy

Wiele pań skarży się na pieczenie, upławy, ból podczas erotycznych zbliżeń. Te dolegliwości mogą być wywołane np. bakteryjnym zapaleniem pochwy lub grzybicą. Mimo intensywnego leczenia lubią wracać.

Prawidłowa higiena intymna

Organizm kobiety sam dba o zdrowie okolic intymnych. Pałeczki kwasu mlekowego w pochwie zapewniają kwaśny odczyn pH (5,5), zabójczy dla większości bakterii. Ale bariera ta może zostać zniszczona. Paradoksalnie, nie tylko z braku, ale często z powodu nadmiaru higieny.
Jeśli kąpiesz się trzy razy dziennie i często korzystasz z bidetu, wypłukujesz tę naturalną ochronę. Drobnoustroje mają wolną drogę. Absolutnie niewskazane są też irygacje pochwy, kiedyś bardzo popularne ze względu między innymi na swoje rzekome działanie antykoncepcyjne. Okazuje się, że wciąż wiele młodych kobiet traktuje irygację jako codzienny obowiązek higieniczny. To nie służy ich zdrowiu. Lekarzom znane są nawet przypadki płukania pochwy roztworem amolu (ziołowego specyfiku z alkoholem) albo sody oczyszczonej! To prosta droga do podrażnień lub infekcji. Także pachnące płyny do kąpieli i kolorowe mydła do całego ciała mogą powodować reakcje alergiczne w intymnych miejscach.

miesięcznik "Zdrowie"
Ważne

Rozdział o tajnikach małżeństwa w przedwojennej „Encyklopedii wiedzy kulinarnej, gospodarstwa domowego oraz higieny” zawiera między innymi następującą radę: „Aby móc bez przeszkody w domu uskutecznić gruntowne oczyszczenie ciała, nie narażając przy tym na szwank wstydliwości, której powinna przestrzegać bezwarunkowo każda mężatka chcąca mężowi pozostać pożądaną aż do najpóźniejszych lat - można sobie urządzić w mieszkaniu kącik toaletowy, jeżeli nie ma osobnej na ten cel ubikacji. Tzw. bidety i duża miednica z wodą, znajdować się powinny w każdej sypialni czy umywalni mężatek”.

Preparaty do higieny intymnej

Do codziennego podmywania należy używać specjalnych płynów, żeli lub pianek o właściwym pH wynoszącym 5,5. Taki preparat usuwa wydzielinę, która może być świetnym podłożem do rozwoju mikro-organizmów powodujących stany zapalne. Pomaga zachować wilgotność i natłuszczenie skóry, a przede wszystkim śluzówki delikatnych miejsc. Oprócz tego odświeża, koi i ładnie pachnie. Większość takich środków jest hipoalergiczna, czyli nie zawiera drażniących substancji, i nadaje się do skóry wrażliwej. Jeżeli jednak jesteś alergiczką, na wszelki wypadek, zanim skorzystasz z preparatu, zrób próbę: posmaruj nim skórę wewnętrznej strony przedramienia.

Mycie okolic intymnych

Sam preparat do higieny intymnej nie wystarczy, jeśli nie będziesz przestrzegać zasady, by podmywać się z góry na dół, od przodu do tyłu. Chodzi o to, by nie zakazić cewki moczowej bakteriami z pochwy ani pochwy bakteriami z odbytu. Wycieraj się także w tym samym kierunku, oczywiście osobnym ręcznikiem. Nie zapominaj o częstym zmienianiu go. Odbyt zawsze myj w drugiej kolejności.
Okolice intymne najlepiej podmywać strumieniem bieżącej wody, a płyn rozprowadzać dłonią. Na gąbkach bowiem mogą się rozwijać chorobotwórcze bakterie i grzyby.