Leczenie grzybicy pochwy. Jak skutecznie pozbyć się kandydozy?
Grzybica pochwy przydarza się niemal każdej kobiecie. Jeśli masz szczęście, pojawia się raz i mija. Jednak zwykle kandydoza przyczepia się do nas na dłużej, nawraca i nie chce się poddać lekom. Jak leczyć skutecznie grzybicę pochwy?
Spis treści
Grzybicę pochwy powinien leczyć lekarz - to po pierwsze. Po drugie leczenie grzybicy pochwy zależy od grzyba, który wywołał chorobę. Niektóre gatunki Candida albicans są wyjątkowo oporne na leki, dlatego kuracja powinna być starannie dobrana.
Aby stwierdzić powód grzybicy pochwy, trzeba zrobić antymykogram, czyli badanie laboratoryjne, które pomaga określić, jaki lek w danym przypadku będzie najskuteczniejszy.
Leki na grzybicę pochwy
W leczeniu grzybicy pochwy, aby złagodzić dolegliwości, ginekolog może najpierw przepisać preparat przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania (dopochwowy lub doustny). Dopiero po otrzymaniu wyniku zastosuje terapię celowaną, wymierzoną w konkretne rodzaje grzybów.
Grzybicę pochwy leczy się preparatami o działaniu grzybobójczym. Zwykle stosuje się równocześnie globulki dopochwowe i maść do smarowania okolic intymnych. W przypadku zaawansowanej choroby albo jej nawrotu lekarz może też zalecić preparat doustny. Partner powinien przepisaną maścią smarować członek, nawet jeśli nie odczuwa żadnych dolegliwości. To konieczne, by nie dopuścić do przenoszenia się infekcji. Współżycie w czasie kuracji nie jest zabronione. Czasami jednak uniemożliwia je ból okolic intymnych.
Leczenie grzybicy pochwy trwa od 7 do 14 dni, ale już po kilku dniach można poczuć poprawę. Jednak nie należy przerywać zaleconej kuracji, tylko zużyć leki do końca. W przeciwnym razie część grzybów znów zacznie się rozmnażać, powodując nawrót choroby.
Po zakończeniu leczenia grzybicy pochwy trzeba odczekać 5 dni i zrobić ponownie badanie na posiew, by przekonać się, czy wszystko w porządku. Zwykle po grzybach nie ma już śladu, ale mogą pozostać bakterie. Trzeba je unieszkodliwić, by na skutek zakażenia bakteryjnego nie doszło do nawrotu grzybicy pochwy.
Leczenie grzybicy pochwy - rola diety
Zakażeniom grzybiczym sprzyja dieta bogata w węglowodany proste, czyli po prostu białe pieczywo, biała mąka, łuskany ryż, ciasta i słodycze. Bywa, że nawrotom grzybicy pochwy zapobiegnie zrezygnowanie z tych produktów oraz ograniczenie jedzenia słodkich owoców (winogrona, arbuza, gruszek, moreli, śliwek) oraz picia dosładzanych soków i słodkich napojów gazowanych.
Przy grzybicy pochwy zaleca się natomiast jeść:
- kasze,
- pestki słonecznika i dyni,
- cytrusy,
- ryby,
- drób,
- siemię lniane,
- jogurty z żywymi kulturami bakterii.
Nawracające, uporczywe grzybice pochwy bywają też spowodowane niedoborami witaminy z grupy B. Można więc zrobić sobie kurację witaminą B complex.
Porady eksperta