Gorszy przebieg menopauzy? Eksperci: kobiety często popełniają ten błąd
Masz fatalne nawyki żywieniowe i nie planujesz tego zmienić, nawet wchodząc w wiek dojrzały? Naukowcy z australijskiego, publicznego Uniwersytetu Sunshine Coast (Queensland), ostrzegają, że to błąd. Zniesiesz gorzej menopauzę, a po 60. roku życia odczujesz negatywne skutki tej decyzji.
Australia to kraj, który jest wzorem dla całego świata pod względem konsekwencji w realizacji skutecznych, kompleksowych działań profilaktycznych.
Tym razem australijscy badacze wzięli pod lupę problem menopauzy, ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na samopoczucie i stan narządu ruchu. Analizowali dietę i zdrowie 200 kobiet. Średnia badanych to 51 lat.
Wyniki, które nie są zaskakujące, a raczej potwierdzające, to, czego często nie chcemy przyjąć do wiadomości, opublikowano w "European Journal of Nutrition".
Zła dieta i menopauza - objawy nasilone pomimo stosowania leków
Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, najzdrowsza dieta pod słońcem to dieta śródziemnomorska. Główna autorka badania Tilly Byrne-Kirk, specjalistka ds. promocji zdrowia i jej przełożony na uczelni, dietetyk dr Anthony Villani, stwierdzili jednak, że niewiele osób zakwalifikowanych do badania korzysta z jej dobrodziejstw.
Okazało się, że w menu badanych kobiet brakuje właściwej ilości kluczowych grup żywnościowych, w tym warzyw, roślin strączkowych, ryb i orzechów.
Skutek?
Nieprawidłowe odżywianie odpowiada za nasilone objawy menopauzy, niezależnie od tego, czy kobieta przyjmuje leki, czy nie
- twierdzi Byrne-Kirk.
Polecany artykuł:
Za które objawy menopauzy odpowiada zła dieta?
Kierująca badaniami stwierdziła, że co najmniej kilka objawów menopauzy nasila się w wyniku stosowania nieprawidłowej diety, w której są niedobory witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów.
Objawy wiązane z dietą na podstawie badania, to przede wszystkim nocne poty, uderzenia gorąca, problemy ze snem oraz bóle stawów i mięśni.
Chcesz złagodzić objawy menopauzy? Wyeliminuj te produkty z diety
Nie wystarczy samo wprowadzenie zdrowych produktów. Równie istotne jest wyeliminowanie tych, które objawy szczególnie nasilają.
Winowajców jest w zasadzie dwóch: to słodzone napoje i czerwone mięso. Te produkty najczęściej były "nadużywane" przez kobiety, które w okresie menopauzy najsilniej narzekały na fizyczne i psychiczne konsekwencje przekwitania.
Dieta o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających kładzie nacisk na spożywanie owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, produktów pełnoziarnistych, oliwy i ryb, a nie na czerwone i przetworzone mięsa, przetworzoną żywność i masło.
Menopauza jest nieuniknionym etapem starzenia się kobiet, który może skutkować wieloma niepożądanymi objawami. Coraz więcej badań wskazuje jednak, że dostosowanie diety do zasad śródziemnomorskich może przynajmniej pomóc w utrzymaniu sprawności fizycznej i zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych związanych ze starzeniem się. Po 60. roku życia staje się to coraz ważniejsze, jeśli chce się zachować sprawność i niezależność
- podsumował dr Villani.