Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu

2019-09-27 9:36

Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu mogą wykorzystać kobiety, u których np. pojawiła się reakcja alergiczna na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub proszku do prania. Stosowana w medycynie ludowej soda oczyszczona z pewnością ukoi podrażnioną strefę intymną. Jeśli jednak podejrzewasz infekcję bakteryjną lub grzybiczą, zrezygnuj z babcinych metod i jak najszybciej udaj się do ginekologa.

Domowe sposoby na SWĘDZENIE i PIECZENIE SROMU
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Swędzenie i pieczenie sromu - domowe sposoby

Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie sromu pomogą jedynie złagodzić te charakterystyczne dla wielu kobiecych chorób objawy, ale nie zlikwidują przyczyny dolegliwości. Dlatego jeśli dokucza ci świąd okolic intymnych, i nie masz pewności, że jest to reakcja na kosmetyki czy bieliznę wykonaną ze sztucznego materiału, udaj się do ginekologa. Tylko zalecone przez niego leki są w stanie usunąć z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje i zapobiec nawrotowi infekcji.

Swędzenie i pieczenie sromu - domowe sposoby

Używaj kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji miejsc intymnych

Używaj kosmetyków, które będą dobrze tolerowane przez wrażliwą skórę miejsc intymnych i pomogą jej utrzymać prawidłowy (bakteriostatyczny) poziom pH. W związku z tym używaj żeli do higieny intymnej, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego (chronią one przed atakiem chorobotwórczych bakterii) i posiadają pH zbliżone do odczynu miejsc intymnych. W przypadku emulsji do codziennej higieny intymnej powinno ono wynosić około 5,2, natomiast optymalna wartość pH płynu używanego w celu złagodzenia infekcji okolic intymnych to 3,5.

W czasie kąpieli unikaj mycia miejsc intymnych zwykłym mydłem, ponieważ ma działanie wysuszające. Ponadto substancje w nim zawarte zmieniają odczyn skóry na zasadowy. W efekcie w obrębie okolic intymnych tworzy się środowisko doskonałe dla rozwoju mikroorganizmów, które przyczyniają się do powstawania infekcji.

Zioła

Współczesna fitoterapia przy swędzeniu i pieczeniu sromu poleca zioła, które stosuje się jako nasiadówki, okłady, obmywania, kąpiele. Działają one skutecznie, ponieważ mają właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwświądowe, antyalergiczne i przeciwgrzybicze.

Przy świądzie miejsc intymnych można zastosować zewnętrznie m.in. odwar z kory dębowej, napar z kwiatów krwawnika czy napar aloesowy. Skuteczna będzie także nasiadówka szałwiowa czy kąpiel tymiankowa.

To ci się przyda

Przepis na kąpiel tymiankową

100 g ziela zalej 5 l ciepłej wody i gotuj pod przykryciem 3 minuty. Odstaw na 15 min i przecedź. Wytrawione zioła umieść w woreczku płóciennym, zawiąż i wraz z odwarem przenieś do wanny wypełnionej do 1/3 wodą o temp. około 37 st. C. Czas kąpieli to 10-15 minut.

Nasiadówka szałwiowa - przepis

50 g liści lub ziela szałwii (można wymieszać z 25 g ziela krwawnika i 25 g kwiatu nagietka) zalej 2-3 l wrzącej wody. Nakryj i odstaw na 15 minut do przestudzenia (do 36 st. C). Przecedź do miski i wykonuj przez 15 minut nasiadówkę.

Używaj odpowiednich środków do higieny intymnej

W czasie okresu unikaj perfumowanych podpasek higienicznych, które mogą przyczynić się do powstania reakcji alergicznych. Możesz wypróbować wielorazowe podpaski dla alergików, które są wykonane z bawełny ekologicznej lub/i z wiskozy bambusowej. Na rynku są dostępne także podpaski z aktywnym tlenem i anionami, które, jak przekonują producenci, hamują rozwój szkodliwych bakterii oraz chronią te pożyteczne. Na co dzień unikaj zapachowych papierów toaletowych.

Regularnie skracaj włoski łonowe lub wykonaj częściową depilację

Jeśli skrócisz włosy w okolicach intymnych, skóra będzie mogła lepiej "oddychać", co zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów, które najszybciej rozmnażają się w ciepłych, ciemnych i wilgotnych miejscach. Dla większego komfortu możesz zdecydować się również na depilację, ale tylko częściową (z pozostawieniem włosków na wargach sromowych). Zabieg najlepiej wykonać u profesjonalnej kosmetyczki, która przestrzega wszystkich zasad higieny.

Zastosuj płukankę z kwasu borowego

W celu złagodzenia świądu i pieczenia warg sromowych możesz zastosować płukankę z 3% roztworu kwasu borowego. Przemywaj nim srom 2-3 razy dziennie.

Ważne

Na forach internetowych można znaleźć wiele złotych porad dotyczących postępowania przy infekcjach intymnych. Podobno podmywanie się wodą z jogurtem lub innymi przefermentowanymi produktami mlecznymi łagodzi swędzenie sromu. Co prawda produkty te zawierają cenne dla zdrowia pałeczki kwasu mlekowego, jednak nie są to te same bakterie, które wchodzą w skład fizjologicznej flory pochwy.

Podobnie jest z kąpielą z dodatkiem sody oczyszczonej. Roztwór sody ma odczyn zasadowy, więc niekorzystnie podwyższa pH pochwy. Stosowanie tego typu zabiegów jest bezcelowe, to prosta do podrażnień.

Do prania bielizny używaj delikatnych detergentów

Do prania bielizny używaj proszków przeznaczonych dla niemowląt lub alergików. Substancje chemiczne zawarte w tradycyjnych detergentach mogą podrażniać wrażliwą skórę miejsc intymnych.

Noś przewiewną bieliznę

Noś przewiewną bieliznę, najlepiej wykonaną z bawełny. "Sztuczne" materiały powodują podniesienie temperatury okolic intymnych, co sprzyja rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej. Podobny efekt wywołuje noszenie (szczególnie latem) bardzo obcisłych spodni.

Zastosuj odpowiednią dietę

Jeśli zmagasz się z infekcjami intymnymi, zastosuj dietę bogatą w produkty mleczne, które zawierają probiotyki – bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Wspomagają one proces leczenia oraz zapobiegają drożdżycy i innym infekcjom intymnym.

Ogranicz spożywanie cukrów i alkoholu

Cukier jest pożywką dla drożdżaków - grzybów wywołujących świąd i pieczenie sromu, a także grzybicę pochwy. Dlatego unikaj napojów i pokarmów, które są bogatym źródłem węglowodanów prostych.

Ważne

Współczesna fitoterapia poleca również stosowanie płukanek ziołowych lub dodawanie octu winnego do kąpieli. Jednak lekarze zgodnie podkreślają, że tego typu zabiegi, wykonywane regularnie, mogą doprowadzić do zburzenia flory bakteryjnej pochwy. Podczas zabiegu dochodzi do wypłukania nie tylko patogenów, lecz także dobroczynnych bakterii Lactobacillus, które są odpowiedzialne za zdrowie intymne. A to sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za większość intymnych infekcji bakteryjnych.