Czy miesiączka to zło, a jej brak to luksus? Czy okres jest potrzebny?

2018-06-06 16:21

Czy kobiecie potrzebny jest okres? A może wcale nie musi miesiączkować, tylko może skorzystać z luksusu, jakim jest brak miesiączki? Jakich metod może skorzystać, by nie mieć okresu? Na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog.

Czy miesiączka to zło, a jej brak to luksus? Czy okres jest potrzebny?
Autor: Thinkstockphotos.com Czy miesiączka to zło, a jej brak to luksus? Czy okres jest potrzebny?

Spis treści

  1. Czy kobieta musi miesiączkować? Czy okres jest kobiecie potrzebny?
  2. Kiedy brak miesiączki nie jest luksusem, a koniecznością?
  3. Nie chcesz mieć miesiączki? Masz kilka możliwości, by pozbyć się okresu

Miesiączka średnio trwa od 3 do 5 dni (przy zachowaniu naturalnego cyklu). Oznacza to, że obecnie kobiety mają nawet 60 dni krwawień w roku, czyli w przeliczeniu ponad 2 tysiące dni przez cały okres rozrodczy. To 6 lat życia kobiety. Jednak kiedyś kobiety miały okres bardzo rzadko, za to rodziły więcej dzieci i długo karmiły piersią.

Dawniej kobiety wychodziły wcześnie za mąż, więc zdążyły mieć do ślubu zaledwie kilka miesiączek. Potem od razu zachodziły w ciążę, więc nie miały miesiączki. Następnie karmiły piersią i miesiączka też się nie pojawiała.

W tym czasie ponownie zachodziły w ciążę i nadal nie miały okresu. I taki schemat powtarzał się przez wiele lat. Obecnie sytuacja jest odwrotna - kobiety rodzą mniej dzieci niż dawniej, ale za to mają miesiączki. Okazuje się jednak, że kobieta wcale nie musi miesiączkować. Czy to luksus, jak przekonują  niektórzy?

 – Luksusem w tym przypadku jest to, że na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są środki, które pozwolą na to, że kobieta może decydować o tym kiedy i z kim chce zajść w ciąże oraz posiada wiedzę jak regulować cykl menstruacyjny, tak aby mogła swobodnie cieszyć się z urlopu czy aktywności fizycznej podczas tych dni – mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog.

Czy kobieta musi miesiączkować? Czy okres jest kobiecie potrzebny?

Miesiączki są niezbędne, ale tylko w określonych momentach życia kobiety. Pierwszym jest okres dojrzewania. Pojawienie się pierwszej miesiączki aż do uregulowania się cyklu miesiączkowego pozwala młodej kobiecie na przejście w okres dojrzałości płciowej. Miesiączka jest potrzebna także wtedy, gdy kobieta chce zajść w ciążę.

Zdaniem eksperta
prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog

Fizjologiczne funkcje organizmu kobiety - cykliczność występowania określonych zmian biologicznych, wpływają na funkcjonowanie kobiety na jej życie: stosunki rodzinne, małżeńskie czy społeczne. Okresy życia kobiety, zaczynając od okresu adolescencji, dorosłości aż w końcu przekwitania, zależą od poprawnego i pełnego funkcjonowania ustroju, co zostaje osiągnięta dzięki ustaleniu prawidłowych stosunków osi podwzgórze- przysadka- jajnik.

Pozwala to na osiągnięcie homeostazy, czyli pełnej dojrzałości przez kobietę. Pojawienie się pierwszego krwawienia menstruacyjnego - menarche - aż do osiągnięcia cyklicznych krwawień miesięcznych ( potrzeba około 2 lat na uregulowanie cyklów menstruacyjnych) pozwala młodej kobiecie na zakończenie procesu wzrastania i przejście w okres dojrzałości płciowej.

W tym czasie kobieta zdobywa wykształcenie, podejmuje pierwszą pracę, osiąga sukces i myśli o założeniu rodziny, a przy tym chce świadomie odpowiadać na swoje potrzeby w stosunku do fizjologicznych funkcji jej organizmu, czyli chce świadomie i umiejętnie regulować swój cykl menstruacyjny, tak aby mogła decydować o powiększeniu rodziny, urlopie czy innych aktywnościach.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak pierwszej miesiączki do 15. roku życia może być odzwierciedleniem nieprawidłowej funkcji osi- podwzgórze- przysadka- jajnik, co może powodować dysfunkcje, które będą rzutować na jej późniejsze okresy życia.

Kiedy brak miesiączki nie jest luksusem, a koniecznością?

W niektórych przypadkach krwawienie miesięczne przez większą część życia może być szkodliwe dla zdrowia.

– Wszelkie nieprawidłowości związane z cyklem miesiączkowym – stany patologiczne (np. bolesne, obfite ze skrzepami miesiączki) mogą prowadzić do niedokrwistości oraz objawy związane z zespołem PMS (nudności, biegunki, zaburzenia nastroju) mogą znacząco wpływać na jakość życia kobiety – mówi prof. Skrzypulec-Plinta. Wtedy zatrzymanie miesiączki może okazać się koniecznością.

Nie chcesz mieć miesiączki? Masz kilka możliwości, by pozbyć się okresu

 – Aktualnie nowoczesną i skuteczną antykoncepcję dostosować można do potrzeb każdej kobiety. Pacjentkom możemy zaproponować różne schematy stosowania tabletek antykoncepcyjnych (21 tabletek + 7 dni przerwy (lub 7 tabletek placebo), 24 + 4 tabletki placebo lub 84 + 7 tabletek zawierających hormony, czyli 4 miesiączki w roku) – wyjaśnia ginekolog.

 – Dziś stosujemy już nie tylko tabletki. Proponujemy antykoncepcję niecodzienną (plastry, pierścienie dopochwowe) czy długoterminową jak iniekcje, wkładki, implanty podskórne czy systemy wewnątrzmaciczne zawierające hormon. To one dają możliwość stosowania raz na 3 lub 5 lat różnych dawek hormonu – dodaje ekspert.

W związku z tym okresu mogą się pozbyć także kobiety, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych.

Zdaniem eksperta
prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog

Należy pamiętać o tym, że środki antykoncepcyjne mają również działanie pozantykoncepcyjne - znajdują zastosowanie w leczeniu trądziku, hirsutyzmu czy zespołu PCOS.

Stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej ma działanie anty-androgenne, anty-mineralokortykoidowe czy anty-gonadrotopinowe, czyli zmniejsza ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy i rak jajnika, zmniejsza dolegliwości wynikające z niezłośliwych schorzeń gruczołu piersiowego, endometriozy czy zmniejsza nasilenie objawów RZS oraz poprawia gęstość mineralną kośćca.