Cykl bezowulacyjny - przyczyny, objawy i leczenie
Cykl bezowulacyjny to cykl, w trakcie którego nie zostaje uwolniona komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. W związku z tym brak owulacji uniemożliwia zajście w ciążę. Jednak cykl bezowulacyjny trudno rozpoznać, ponieważ podczas jego trwania może wystąpić miesiączka. Jakie są przyczyny i objawy cyklu bezowulacyjnego? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Cykl bezowulacyjny - przyczyny
- Cykl bezowulacyjny - objawy
- Cykl bezowulacyjny - diagnostyka
- Cykl bezowulacyjny - leczenie
Cykl bezowulacyjny to cykl, w którym nie dochodzi do owulacji (jajeczkowania), czyli do wydostania się z pęcherzyka Graafa dojrzałego jajeczka, które jest gotowe do zapłodnienia. Niekiedy bywa tak w pierwszych latach dojrzewania i nie jest to powodem do niepokoju. Wówczas zamiast krwawienia może występować skąpa, brązowawa wydzielina. Brak owulacji może wystąpić także u kobiet po porodzie, ale z biegiem czasu jajeczkowanie powinno się pojawić. Jednak u kobiet w wieku rozrodczym cykl bezowulacyjny jest stanem nieprawidłowym i wymaga diagnostyki.
Kalkulator dni płodnych
Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.
Krok 1/2
Wybierz średnią długość cyklu:
Cykl bezowulacyjny - przyczyny
- zmiany w podwzgórzu i przysadce mózgowej, które odpowiadają za wydzielanie hormonów pobudzających dojrzewanie komórek jajowych. Zmiany te mogą być spowodowane przez:
- nerwice, duży stres czy depresję- choroby przysadki, np. guzy, stany zapalne- hiperprolaktynemię - zwiększoną produkcja prolaktyny
- choroby jajników - zapalenie przydatków i miednicy mniejszej, zespół policystycznych jajników, torbiele, włókniaki lub guzy jajnika, interwencja chirurgiczna w obrębie jajników
- choroby tarczycy - hormony tarczycy mają ścisły związek z płodnością kobiety
- nadmierną produkcję androgenów (męskich hormonów) - wówczas zmniejsza się poziom żeńskich hormonów płciowych, co skutkuje utrudnionym wzrostem, dojrzewaniem i uwalnianiem komórki jajowej, a także krótkimi i nieregularnymi cyklami miesiączkowymi
- stosowanie niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwwymiotnych czy psychotropowych
- stosowane przez wiele lat tabletki antykoncepcyjne
- zmniejszenie masy ciała (anoreksja) oraz intensywne ćwiczenia fizyczne
Cykl bezowulacyjny - objawy
Podczas owulacji mogą się pojawić objawy, takie jak ból owulacyjny (ból w podbrzuszu - kłucia lub ból po jednej stronie w okolicach jajników) i wydzielina z pochwy, przypominająca białko jaja kurzego.
Cykle bezowulacyjne stanowią trudność w zajściu w ciążę.
Prawidłowo w momencie jajeczkowania następuje także wzrost temperatury ciała, który utrzymuje się kilka dni, a potem spada. W związku z tym objawami cykli bezowulacyjnych będą:
- brak wzrostu temperatury ciała w okresie spodziewanej owulacji
- brak innych dolegliwości, które do tej pory towarzyszyły owulacji, np. ból w podbrzuszu
- nieregularne cykle (zwykle krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni)
Polecany artykuł:
Cykl bezowulacyjny a miesiączka (okres)
W czasie cyklu bezowulacyjnego może pojawić się miesiączka. Jednak okres może wystąpić "z przesunięciem" (choć nie musi - może pojawić się w spodziewanym terminie). Poza tym cykle bezowulacyjne mogą powodować nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe (zamiast krwawienia może pojawić się plamienie).
>>>Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?<<<
Polecany artykuł:
Cykl bezowulacyjny - diagnostyka
Poza badaniami ginekologicznymi potrzebna jest konsultacja u endokrynologa, który zleci badania hormonalne.
Cykl bezowulacyjny - leczenie
Leczenie cykli bezowulacyjnych zależy od ich przyczyny. Na przykład, jeśli przyczyna cykli bezowulacyjnych jest zespół policystycznych jajników, lekarz najpierw zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe, a potem hormonoterapię, by przywrócić regularność cyklu. Z kolei w przypadku torbieli jajników konieczne może być ich operacyjne usunięcie. Jednak torbiele mają tendencję do nawracania, dlatego po operacji trzeba wykonywać badania kontrolne.
Polecany artykuł:
Porady eksperta
Polecany artykuł: