Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Migrena miesiączkowa to problem, który dotyka wiele kobiet i może rozpocząć się nawet kilka dni przed miesiączką. Ból głowy trwa często przez cały okres i jest wynikiem spadku poziomu estrogenów w organizmie. To schorzenie może powodować znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu i wymaga odpowiedniego leczenia.
Test na obecność DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), będącego przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, powinien zastąpić cytologię w programie badań przesiewowych – oceniają eksperci. Ich zdaniem będzie to skuteczniejsze i tańsze rozwiązanie.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń hormonalnych u kobiet w wieku rozrodczym. Choroba objawia się wieloma dolegliwościami, które mogą negatywnie wpływać zarówno na fizyczne, jak i emocjonalne funkcjonowanie. Jakie są skutki PCOS i co to oznacza dla kobiety?
Piecze, boli, swędzi - nic dziwnego, że chcesz szybko pozbyć się kłopotu. Reklamy kuszą, że raz-dwa pokonasz infekcję intymną. Jedna globulka dopochwowa i po sprawie? Niestety, niekoniecznie. Możliwe, że prawdziwe problemy dopiero przed tobą.
Na pewno nieraz słyszałaś, że "pochwie wystarczy sama woda". To prawda, ale wcale nie oznacza, że kosmetyki do higieny intymnej to samo zło. Wręcz przeciwnie: odpowiednio dobrane będą chronić cię przed różnymi krępującymi dolegliwościami, a nawet łagodzić problemy, które już obniżają komfort życia.
Cicha endometrioza to postać choroby, która nie powoduje typowych objawów, takich jak ból miednicy czy bolesne miesiączki, przez co trudno ją zdiagnozować. Często choroba wykrywana jest przypadkowo podczas badań, z tego względu może prowadzić do powikłań, takich jak niepłodność. Czym grozi cicha endometrioza?
Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentom środki do pielęgnacji/higieny pierwszej potrzeby, w tym podpaski, oraz bieliznę osobistą (piżamy) - zapewnia nas Rzecznik Praw Pacjenta w odpowiedzi, na którą czekaliśmy kilkadziesiąt dni. I co dalej? Co z tego wynika? Chcemy konkretów.
Częste siniaki, obfite miesiączki, krwawienia z nosa? Nie brzmi bardzo groźnie, a jednak tak objawia się skaza krwotoczna, na którą chorowała Elżbieta Zającówna. Choroba von Willebranda zasadniczo jest dobrze znana lekarzom, a jednak bardzo rzadko zlecają pacjentom badania, które pozwalają ją rozpoznać.
Ponoć dzisiejsze czterdziestki to dawne dwudziestki, jednak organizm swoje wie i go nie oszukasz tak do końca. Przed tobą możliwe wiele lat w dobrym zdrowiu, ale nie zmienia to faktu, że na urodziny powinnaś zrobić sobie komplet badań. To najlepszy prezent, który niekoniecznie musi uderzyć cię mocno po kieszeni.
Mammografia i USG to przede wszystkim badania przesiewowe, które mają wstępnie ocenić zdrowie piersi. Zgodnie z rekomendacjami wynik najpewniej zostanie opisany w skali BIRADS (0-6) i warto coś o niej wiedzieć, nim go zlekceważysz lub niepotrzebnie się wystraszysz. W każdym razie wynik "O" wcale nie oznacza "zero raka", a "4" to nie wyrok.
Generalnie to chyba żadna tajemnica, że z wiekiem nasz wzrok się pogarsza. Wiele osób w pewnym wieku musi wspierać się okularami. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, menopauza, a dokładniej spadek estrogenów, sprzyja zespołowi suchego oka, a nawet zaćmie.
Masz fatalne nawyki żywieniowe i nie planujesz tego zmienić, nawet wchodząc w wiek dojrzały? Naukowcy z australijskiego, publicznego Uniwersytetu Sunshine Coast (Queensland), ostrzegają, że to błąd. Zniesiesz gorzej menopauzę, a po 60. roku życia odczujesz negatywne skutki tej decyzji.
Pod względem diagnostycznym rak jajnika wydaje się być wciąż największym wyzwaniem diagnostycznym. Tu nie wystarczy przekonywać pacjentek do wizyt lekarskich i robienia cytologii. Często to niestety za mało, a rak jest wykrywany w zaawansowanym stadium, o kiepskich rokowaniach. Brytyjczycy chcą to zmienić u siebie jak najszybciej.
Kilka dni temu opublikowaliśmy bardzo emocjonalny list pani Judyty, poruszonej faktem, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM nie ma podpasek dla pacjentek. Przed publikacją list z prośbą o wyjaśnienia przesłaliśmy do szpitala. Odpowiedź robi wrażenie.
Aż 500 dziewczynek od marca 2024 roku potrzebowało hospitalizacji na oddziale ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Lublinie. Wiek pacjentek? Od kilkunastu miesięcy do kilkunastu lat. Guza jajnika wykryto nawet u jednej z dwuletnich dziewczynek.
Po raz kolejny okazało się, że rak piersi wymyka się schematom, a jego skuteczne leczenie jest większym wyzwaniem, niż chcieliby naukowcy. Oczywiście, postęp w terapii jest niewyobrażalny i ten rak również staje się chorobą przewlekłą, a nie bezwzględnym zabójcą, jednak nie w każdym przypadku. Dlaczego?
Generalnie fakt, że kobieta może mieć niedobór testosteronu, a to negatywnie odbić się na jej zdrowiu, nie stanowi w Polsce tajemnicy. Zarazem podejrzenie, że tego hormonu jest za mało, najczęściej nie jest podstawą do rozpoczęcia leczenia, bo terapii w Polsce i wielu krajach Europy nie praktykuje się. Konsekwencje bywają więcej niż nieprzyjemne.
Ta historia wydarzyła się w czołowym polskim szpitalu w Warszawie, ale równie dobrze mogła spotkać pacjentkę niemal wszędzie. To krajowa norma, coś tak naturalnego, że nawet się nad tym na co dzień nie zastanawiamy. Tymczasem nasza czytelniczka, pani Judyta, przypomniała nam dobitnie, że w tej sytuacji nie ma niczego normalnego. To jest chore!
Długi covid zaburza hormony i uniemożliwia kobietom godne wchodzenie w wiek dojrzały, przekonuje dr n. med. Jakub Bukowczan, endokrynolog, diabetolog i specjalista leczenia zaburzeń hormonalno-metabolicznych, wywołanych przez zakażenie SARS-Cov-2. Co tak naprawdę się dzieje i co można na to poradzić?
Buty? Skarpetki? Co tak naprawdę trzeba zdjąć u ginekologa? Najprościej zapytać, ale wiele pacjentek w jego gabinecie krępuje się, czuje nieswojo i niekoniecznie chce zadawać "głupie pytania". W takim razie my poprosiliśmy o wyjaśnienia prof. Marzenę Dębską.

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.