Ciało obce w pochwie

2016-09-08 13:04

Ciało obce w pochwie to stosunkowo rzadka sytuacja w praktyce lekarza ginekologa. Przede wszystkim problem dotyczy dzieci, które poznając otoczenie aplikują różne przedmioty do naturalnych otworów ciała. Tylko wyjątkowo pacjentkami są kobiety starsze, w wieku rozrodczym czy po menopauzie. Objawy są różne i zależne od przedmiotu umieszczonego w pochwie, ale zdarza się długi okres bezobjawowy, co opóźnia postawienie rozpoznania wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Ciało obce w pochwie
Autor: thinkstockphotos.com Ciało obce w pochwie to stosunkowo rzadka sytuacja w praktyce lekarza ginekologa.

Spis treści

  1. Objawy ciała obcego w pochwie
  2. Rozpoznanie ciała obcego w pochwie
  3. Leczenie

Ciało obce w pochwie dotyczy przede wszystkim dzieci, które ciekawe świata wprowadzają różne przedmioty do naturalnych otworów swojego organizmu. Z reguły są to zabawki lub produkty spożywcze. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dojrzałych kobiet. Najczęściej pojawienie się ciała obcego w pochwie wiąże się z praktykami seksualnymi, zwykle pod wpływem alkoholu. Z doświadczeń lekarzy na całym świecie wynika, że na liście przedmiotów umieszczanych w pochwie znajdują się: ogórki, baterie alkaliczne, dezodoranty, sztuczne penisy.

Objawy ciała obcego w pochwie

Zazwyczaj przedmioty są bardzo szybko ewakuowane z pochwy, w związku z tym czas kontaktu jest stosunkowo krótki, aby wywołać dolegliwości.

Jeżeli przedmioty pozostawione w pochwie mają ostre zakończenia może dojść do uszkodzenia ściany pochwy, a także urazu sąsiednich narządów. Pierwszym objawem alarmowym jest krwawienie.

Długotrwałe pozostawienie przedmiotu w pochwie prowadzi do podrażnienia, a to z kolei pretenduje do nadkażenia pochwy. Objawy zapalenia pochwy to:

  • obrzęk sromu
  • przekrwienie przedsionka pochwy
  • czasami śluzowo-ropna wydzielina, zwłaszcza po kolonizacji przez niektóre szczepy bakterii
  • maceracja skóry krocza oraz ropne zapalenie skóry

W większości przypadków interwencja lekarska następuje bardzo szybko, w związku z tym nie odwleka się wdrożenia podstępowania diagnostyczno-terapeutycznego.

Jeżeli proces zapalny postępuje przez dłuższy czas obserwuje się powikłania pod postacią: zapalenia innych struktur narządu rodnego, tj. zapalenie szyjki macicy, czy zapalenie całej macicy. Poza tym zdarza się iż zakażenie przechodzi na sąsiednie narządy.

Pojawia się stan zapalny pęcherza moczowego i cewki moczowej, które manifestują się objawami dyzurycznymi, pod postacią trudności w oddawaniu moczu i bólu z nim związanym. Jeżeli proces zapalny przeciąga się w czasie dochodzi do powstania zrostów w obrębie miednicy, co może przełożyć się na płodność pacjentki.

Czytaj też: Wibrator - jak go używać i który wybrać?

Rozpoznanie ciała obcego w pochwie

W celu identyfikacji ciała obcego konieczne jest zebranie rzetelnego wywiadu, który z reguły dostarcza wiele informacji. Następnie lekarz wykonuje badanie ginekologiczne, także przy użyciu wzierników, aby zlokalizować przedmiot. W niektórych sytuacjach potrzebne jest badanie kolposkopowe. Warto pobrać wymaz z pochwy, zwłaszcza przy objawach nadkażenia, aby zidentyfikować drobnoustrój.

W przypadku wątpliwości i podejrzenia zmiany lokalizacji przedmiotu konieczne są badania obrazowe tj. RTG, USG jamy brzusznej czy CT.

Leczenie

Postępowanie terapeutyczne sprowadza się do jak najszybszego usunięcia ciała obcego z pochwy. Dużym wyzwaniem jest usunięcie ciała obcego u młodych dziewcząt, aby nie naruszyć integralności błony dziewiczej. Do usuwania lekarz wykorzystuje swoje dłonie, ewentualnie narzędzia tj. pęseta itd. Czasami stosuje się płukanki do pochwy. Oczywiście konieczne jest włączenie antybiotykoterapii, aby nie doprowadzić do zakażenia. W wyjątkowych sytuacjach postępowanie terapeutyczne jest radykalne i istnieje konieczność usunięcia całego narządu, co ma swoje konsekwencje w przyszłości.