Ciągnięcie w dole brzucha po porodzie [Porada eksperta]
Jestem 7 tygodni po porodzie. Przy staniu i chodzeniu bez przerwy czuję ciągnięcie w dole brzucha i mam wrażenie, jakby "coś" na dole chciało ze mnie wypaść. Na wizycie kontrolnej lekarz stwierdził, że mój stan niczym nie różni się od wszystkich rodzących naturalnie kobiet i wszystko powoli wróci do normy. Pocieszyło mnie to, ale nie zmieniło faktu, że martwi mnie moje złe samopoczucie. Dlaczego tak jest i jak mogę sobie pomóc?
Możliwe, że doszło u pani do poporodowego obniżenia narządów. Czasem tak się dzieje, zwłaszcza po trudnych porodach siłami natury. Macica, pęcherz lub/i jelita zmieniają nieco swoje położenie, co skutkuje obniżeniem przedniej lub/i tylnej ściany pochwy i dolegliwościami podobnymi do opisywanych przez panią. Niekoniecznie musi być to związane z poważnymi uszkodzeniami struktur miednicy mniejszej, a tylko z niewydolnością "hamaku" podtrzymującego narządy wewnętrzne, jaki tworzą mięśnie dna miednicy.
Skoro pani lekarz nie widzi większego problemu, prawdopodobnie obniżenie, które się u pani pojawiło, jest niewielkie. To prawda, że potrzeba czasu, aby organizm poradził sobie ze skutkami porodu, np. z ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej (co będzie opóźnione dodatkowo przez karmienie piersią).
Nie radzę jednak biernie czekać na poprawę. Z pewnymi zmianami organizm sam może sobie nie poradzić i jeśli w porę mu się nie pomoże - mogą być one nieodwracalne. Jeśli do tej pory nie wdrożyła pani ćwiczeń mięśni dna miednicy (potocznie nazywanych jeszcze mięśniami Kegla), należy to zrobić jak najszybciej. Idealnie byłoby umówić się na wizytę do fizjoterapeuty zajmującego się terapią dna miednicy, który dokładnie oceni pani stan, bo często problemem nie są tylko osłabione mięśnie, ale - paradoksalnie - zbyt mocno napięte. Specjalista przywróci pani miednicy równowagę, nauczy poprawnie ćwiczyć, a w razie potrzeby wdroży dodatkową, skuteczną terapię (np. elektroterapię czy biofeedback). Wytłumaczy również, jaką profilaktykę powinna pani wdrożyć w opiece nad maluszkiem, aby możliwie najmniej obciążać dno miednicy. Pani ciało w pierwszych tygodniach po porodzie jest bardzo plastyczne - proszę to wykorzystać na powrót do zdrowia i formy.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta