Badania profilaktyczne raka szyjki macicy [Porada eksperta]
Mam 28 lat. Po 1,5-rocznej chorobie zmarła moja mama. Rak szyjki macicy został u niej wykryty bardzo późno, mimo systematycznych cytologii, których wyniki były dobre. Nie wiem zatem, co oprócz regularnych badań cytologicznych mogę zrobić, by uchronić się przed chorobą, która odebrała mi matkę. Wykonuję raz w roku (od 2 lat) USG piersi. Czy warto oznaczać markery? Mama to zrobiła, ale nie wykazały zwiększonej podatności na chorobę. Czy badanie - kolposkopia jest u mnie wskazane? Mam od 2 lat grupę II cytologii (odkąd urodziłam córkę). Mimo zażywania Lactovaginalu utrzymuje się stan zapalny. Jak "powrócić" do grupy I i jakie badania wykonać oraz jak często?
Dużo pytań, ale proszę zawsze pytać, aż wszystko Pani zrozumie. Mama miała robione cytologie, ale chyba jednak nie robiła badań raz w roku. Wirus HPV, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy, po prostu potrzebuje CZASU, aby doprowadzić do raka. Raczej w rok tego nie zrobi... Jeśli mama zmarła na raka szyjki, widocznie miała też bardzo osłabioną odporność, a to może sugerować pozapalną niedoczynność tarczycy. Jeśli objętość tarczycy u niej była za mała?
Pani też może teraz zrobić sobie USG tarczycy i sprawdzić jej objętość. Powinna Pani też zrobić cytologię i odebrać wynik. W razie wątpliwości można zrobić LBC (cytologię na podłożu płynnym). Jest dokładniejsza. Można też oczywiście, jeśli są wątpliwości, zrobić kolposkopię i wskazać miejsca do ew. wycinków. Zwykle kobiety, które rodzą, mają cytologię II, bo stwierdza się tam obecność leukocytów częściej. Jest to wynik dobry. Nie musi Pani powracać do grupy I, bo grupa II jest odpowiednia. Cytologię pobiera się przynajmniej 7 dni po zakończonej miesiączce i nie powinno być nadżerki (bo wtedy jest właśnie II grupa). Stan zapalny pewnie utrzymuje się, bo jest niewielka nadżerka.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta