Bolesne miesiączki - sposoby na ból brzucha w czasie menstruacji
Na bolesne miesiączki nie ma jednego uniwersalnego sposobu. Podczas bolesnych miesiączek ból brzucha pojawia się najczęściej pierwszego dnia krwawienia, rzadziej dzień lub dwa przed menstruacją. Zwykle ból miesiączkowy nie dokucza zbyt długo, ale potrafi być silny. Jak przetrwać ten okres i złagodzić ból towarzyszący miesiączce?
Spis treści
- Sposoby na bolesne miesiączki
- Bolesne miesiączki - objawy towarzyszące krwawieniu
- Kiedy bolesne miesiączkowanie powinno skłonić cię do wizyty u lekarza?
Sposoby na bolesne miesiączki
Sposoby na bolesne miesiączki przydadzą się aż 40 procentom kobiet - tyle bowiem pań skarży się na ból miesiączkowy. Przyczyny bolesnych miesiączek mogą być różne, ale efekt jest ten sam - cierpienie przez kilka dni w miesiącu.
Bolesne miesiączki - objawy towarzyszące krwawieniu
W przypadku bolesnych miesiączek, objawy towarzyszące krwawieniu to przede wszystkim ciągłe lub nawracające skurcze w dole brzucha, promieniujące na okolice lędźwiowe. Są one skutkiem kurczenia się mięśni macicy, w której następuje złuszczanie się błony śluzowej. Czasem do bólu brzucha dochodzą jeszcze:
- ból głowy
- bóle krzyża
- brak apetytu (a nawet jadłowstręt)
- mdłości
- wymioty
- dolegliwości gastryczne – biegunka lub zaparcie.
Samo natężenie bólu jest bardzo różne, ale zdarza się, że wyklucza kobietę z aktywności. Zwykle drugiego dnia łagodnieje, rzadko utrzymuje się przez cała miesiączkę. W galerii poniżej przedstawiamy sposoby na bolesne miesiączki.
Kiedy bolesne miesiączkowanie powinno skłonić cię do wizyty u lekarza?
Odpowiedź jest prosta - zawsze. Nawet, jeśli domowe sposoby łagodzenia bólu miesiączkowego są w twoim przypadku skuteczne, to zawsze trzeba znaleźć powód jego występowania. I nie, nie należy wierzyć tym, którzy mówią, że np. taka jest twoja natura, bo naprawdę nie musisz cierpieć.
W trakcie badania może okazać się, że przyczyną twoich problemów z bolesnymi miesiączkami są np.:
- endometrioza
- chroniczne zapalenie przydatków
- mięśniaki macicy
- nieprawidłowości anatomiczne (np. tyłozgięcie macicy).
Również wkładka antykoncepcyjna (spirala) może nasilać ból. Wizyta u lekarza będzie także konieczna, jeżeli krwawienie jest obfitsze niż dotychczas, ból silniejszy niż wcześniej, a towarzyszą mu wymioty, biegunka czy omdlenia.
Porady eksperta