40-latko, zadbaj o siebie. Oto lista badań, które warto wykonać
Może faktycznie dzisiejsze 40-tki to dawne 20-tki, bo często mamy lepsze kosmetyki, możliwość samorealizacji i podziału obowiązków, wiedzę o zdrowiu. Niewątpliwie przyczynia się też do tego profilaktyka i opieka zdrowotna w dzieciństwie. Nie trać tego potencjału, skoro 40 lat minęło. Zrób sobie przegląd. To ten czas.
Nawet jeśli bez trudu wchodzisz w maturalną sukienkę i na zdjęciach sprzed lat wyglądasz tak samo, biologii tak do końca nie oszukasz. To jest już jednak inne ciało, które sporo doświadczyło, a jesteś w wieku, w którym wyzwań nie brakuje. Sprawdź, czy wszystko gra, by im podołać.
Częste problemy zdrowotne kobiet po czterdziestce
Na gorszą formę i samopoczucie można sobie zapracować trybem życia. Próbujesz łączyć rolę "dobrej matki" z pracą zarobkową? Za mało śpisz, kiepsko się odżywiasz, nie brakuje stresu? Możliwe, że wszelkie dolegliwości tłumaczysz stylem życia. Tymczasem to nie tak.
Z pewnością nie zaszkodzi ci przegląd u internisty. To nieprawda, że tylko mężczyźni bardziej dbają o samochód niż o własne zdrowie. Zapracowane kobiety 40+ robią to coraz częściej.
Dlaczego to takie ważne? Objawy, które zapewne zrzucasz na przepracowanie i niedobory składników odżywczych, mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Ocenia się, że problemy z tym gruczołem dotyczą co 5. Polaka - przy czym w większości są to Polki. Bez badań nie ustalisz, czy włosy wypadają przez złą dietę, czy przez tarczycę.
Zmęczeniem objawia się choćby cukrzyca, anemia, przewlekłe infekcje dróg moczowych lub rodnych. Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? Należy go odwiedzać raz w roku.
Możesz mieć kiepską tolerancję wysiłku z przyczyn kardiologicznych. Jeśli od zawsze kochasz szpilki, być może twoje nogi mają już tego dość. Cierpisz na bezsenność? To trzeba leczyć.
Lista potencjalnych problemów zdrowotnych czterdziestolatki jest długa. Wiele udaje się wyłapać na wczesnym etapie, jeśli robisz badania profilaktyczne.
Badania profilaktyczne kobiety 40+ - co warto zrobić
Już same wyniki twojego ogólnego badania krwi oraz moczu czasem wystarczają lekarzowi, by mógł ci pomóc. Czasem na podstawie tych analiz udaje się wychwycić ewentualne zagrożenia i w razie potrzeby zleca pogłębienie diagnostyki w konkretnym kierunku.
Co jeszcze warto zrobić? Lista wydaje się dość długa, ale w rzeczywistości zajmie ci tylko kilka dni, a termin kolejnych badań uzgodnisz już z lekarzem. Twoje życie jest tego warte. Są to zatem:
- USG narządów rodnych (przezpochwowe) + cytologia
- USG jamy brzusznej
- EKG
- badanie kału na krew utajoną
- cukier we krwi
- cholesterol i trójglicerydy we krwi
- badanie słuchu (nie mów, że świetnie słyszysz, bez badania)
- ciśnienie krwi
- rtg klatki piersiowej (zwłaszcza, jeśli palisz)
- badanie stomatologiczne.
Wskazane badania, gdy masz niepokojące objawy
Pamiętaj, że to jedynie badania przesiewowe, wystarczające, gdy nie masz żadnych niepokojących objawów.
Wielu specjalistów podkreśla, że w przypadku niepokojących objawów lub wykrycia nieprawidłowości w podstawowych badaniach, często niezbędne jest wykonanie bardziej dokładnych, nowoczesnych.
Przykładowo: dla pełnej oceny pracy serca podstawowe EKG to często za mało. Niezbędne bywa badanie metodą Holtera, a także echo serca. Wiedza o płucach na podstawie RTG jest zdecydowanie mniejsza niż dzięki badaniu tomograficznemu.
Kiedy więc lekarz zaleci pogłębienie diagnostyki, trzeba to zrobić jak najszybciej.
Czytaj także: To tylko buraczki, czy może coś poważnego? Dlaczego kupa bywa zabarwiona na czerwono