Ten lek ma w domu każdy Polak. Może zwiększać ryzyko rozwoju Parkinsona

2024-09-19 12:48

Choroba Parkinsona ma niejasne przyczyny, ale eksperci sądzą, że do jej rozwoju przyczyniają się zmiany genetyczne i czynniki środowiskowe, takie jak toksyny. Nieoczekiwanie najnowsze badania wykazały, że jelita mogą odgrywać główną rolę w rozwoju choroby Parkinsona. Okazuje się, że duże znaczenie ma popularny lek przeciwbólowy.

Ten lek ma w domu każdy Polak. Może zwiększać ryzyko rozwoju Parkinsona
Autor: Getty Images

Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach

Według Parkinson’s Foundation aż milion osób w USA żyje z chorobą Parkinsona, a liczba ta ma wzrosnąć do 1,2 miliona do 2030 roku. Większość pacjentów przekroczyła 50. rok życia, ale 4 proc. przypadków to osoby w młodszym wieku.

Eksperci nie znają dokładnej przyczyny choroby, ale uważa się, że większość zachorowań jest wynikiem połączenia czynników genetycznych i środowiskowych.

Badanie wykonane przez naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) zostało opublikowane w JAMA Network OpenTrusted Source. Do udziału zakwalifikowano 9350 uczestników w średnim wieku 52,3 lata, z czego większość stanowili mężczyźni.

Spośród uczestników 2337 miało ślady choroby błony śluzowej (MD) w badaniu endoskopowym. Naukowcy postawili diagnozę choroby Parkinsona u 52 z 2338 osób z MD (2,2 proc.) i 48 pacjentów z 8955 osób bez MD (0,5 proc.).

Ostatecznie doszli do wniosku, że Parkinson występuje znacznie częściej u pacjentów z uszkodzeniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęstsze przyczyny tego problemu to choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka i długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Ibuprofen wpływa na chorobę Parkinsona

Badanie to dostarcza kolejnych dowodów na poparcie hipotezy, że choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach. Obliczono, że uszkodzenie błony śluzowej powoduje wzrost ryzyka schorzenia aż o 76 proc.

To niezwykle ważne odkrycie, ponieważ okazuje się, że każdy człowiek doświadcza niewielkich uszkodzeń wyściółki jelit w ciągu życia i nie jest świadomy czym może to grozić.

Żyjemy w środowisku, w którym wiele czynników może uszkodzić wyściółkę naszych jelit: na przykład przyjmowanie NLPZ, takich jak ibuprofen, picie alkoholu, stres lub bakterie, takie jak H. pylori. Wszystkie te czynniki odgrywają szkodliwą rolę. Doradzam moim pacjentom, niezależnie od ryzyka wystąpienia jakiejkolwiek choroby neurologicznej, aby zminimalizowali stosowanie NLPZ, zmniejszyli stres i ograniczyli spożycie alkoholu, co pomoże ich zdrowiu jelit

- wyjaśniała dr Trisha S. Pasricha, neurogastroenterolog i dyrektor ds. badań klinicznych w Instytucie Badań Jelit i Mózgu w BIDMC w wywiadzie dla Medical News Today.

Zaleciła jednocześnie regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną, zdrową dietę, unikanie toksyn, umiarkowanie spożycie kawy i herbaty. Są to środki zaradcze, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.