Potas we krwi jako klucz do wczesnej diagnozy Alzheimera. Co mówią badania?
Alzheimer to jedna z najpoważniejszych chorób neurodegeneracyjnych, której wczesne rozpoznanie może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów. Naukowcy nieustannie poszukują nowych metod diagnostycznych, które umożliwią wcześniejsze wdrożenie leczenia. Jednym z przełomowych odkryć w tej dziedzinie może być badanie poziomu potasu we krwi.
Ciągłe badania
Naukowcy z University of Melbourne zidentyfikowali nowy biomarker krwi do wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera.
Wciąż nie mamy lekarstwa na chorobę Alzheimera i polegamy na wczesnym wykrywaniu i leczeniu - wyjaśniał dr Brandon Mahan, wykładowca geochemii izotopowej i kierownik Melbourne Analytical Geochemistry w wywiadzie dla Medical News Today.
Ekspert zwrócił również uwagę na to, że jeżeli schorzenie nie zostanie wykryte i poddane terapii odpowiednio wcześnie to ciężar opieki nad pacjentem będzie zdecydowanie większy. Z tego względu ważne jest by szukać nowych metod diagnostycznych, które ułatwiłyby rozpoznanie choroby.
Dr Brandon Mahan i jego zespół współpracowali z grupą neurobiologów z ośrodka badawczego mózgu The Florey, aby opracować nowe badanie krwi do wczesnej diagnozy choroby.
Naukowcy zastosowali techniki analitycznej geochemii, które są zwykle używane do analizy składu geologicznego, takiego jak skały i gleby, w celu poszukiwania wczesnych biomarkerów Alzheimera we krwi.
Niezwykłe znaczenie potasu
Mahan i jego zespół porównali poziomy izotopów potasu w 20 próbkach krwi, 10 pobranych od osób chorych i 10 od zdrowych.
Chociaż jest to niewielkie badanie pilotażowe, wyniki statystyczne sugerują już skuteczność w wykrywaniu choroby Alzheimera - wyznał autor badania.
Powiedział, że w kolejnych etapach badań zespół planuje rozwinąć i rozszerzyć tę początkową pracę na znacznie bardziej rozbudowane badanie i rozszerzyć je poza potas, aby przyjrzeć się również innym metalom, takim jak miedź i cynk.
Możliwość wcześniejszego wykrycia choroby Alzheimera za pomocą tak innowacyjnych środków może znacząco zmienić nasze podejście do leczenia i opieki nad pacjentem. Wczesna diagnoza jest niezbędna, ponieważ umożliwia terminową interwencję, która może pomóc spowolnić postęp choroby, poprawić jakość życia pacjenta i zapewnić rodzinom czas na przygotowanie się - mówiła Verna Porter, neurolog i dyrektorka oddziału demencji, choroby Alzheimera i zaburzeń neuropoznawczych w Pacific Neuroscience Institute w Santa Monica.
Dodała również, że nowa metoda diagnostyczna otwiera drzwi do wykorzystania pojawiających się metod leczenia na wcześniejszych etapach choroby, kiedy mogą mieć największy wpływ.