Dziedziczenie nowotworów. Predyspozycje rodzinne do zachorowania na raka [Porada eksperta]

2013-10-25 11:49

W rodzinie mojego męża była duża liczba zachorowań na nowotwory. Ze strony matki babcia chorowała na raka piersi, jej 2 córki na raka szyjki macicy (to chyba nie jest dziedziczne?), ze strony ojca dziadek chorował na raka płuc, ciotka i pradziadek na raka żołądka, nie wiem jak oni się odżywiali, także nie potrafię powiedzieć, czy dieta się do tego przyczyniła. Bardzo się boję, gdyż mówi się powszechnie, że rak to choroba dziedziczna i przy dużej liczbie zachorowań mutacje genów na pewno występują, chociaż badania genetyczne wyszły ujemnie. Mój mąż miał robioną kolonoskopię i gastroskopię, nie wykazały żadnych zmian. Staram się dbać o zdrową dietę, ale lęk towarzyszy mi codziennie. Jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania przez mojego męża i co możemy zrobić, żeby to ryzyko zmniejszyć?  

Porada genetyka
Autor: Getty Images

Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i właściwa aktywność ruchowa są niezwykle ważne, ponieważ zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Jednak w celu dokładnej oceny ryzyka zachorowania na nowotwór u Pani i męża niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty genetyka klinicznego z doświadczeniem w dziedzinie onkogenetyki.

Z przyczyn oczywistych internet nie jest właściwym miejscem na udzielanie indywidualnej porady genetycznej. Bardzo istotne jest prawidłowe zebranie wywiadu rodzinnego w oparciu o dostępną dokumentację medyczną. Ważny jest wiek zachorowania krewnych, wynik badania histopatologicznego, dokładne umiejscowienie nowotworu.

Jak również wynika z Pani listu - u Pani, Pani męża lub osób chorych w rodzinie były wykonywane badania genetyczne. Jakie geny były objęte badaniem i w jakim zakresie – tzn. które eksony? Co oznacza „prawidłowy wynik kolonoskopii” u męża - czy stwierdzono obecność jakichkolwiek polipów, a jeśli tak, to jaki był ich obraz histopatologiczny?

Jak widać z powyższego, aby ustalić dla Pani oraz męża odpowiednie zalecenia dotyczące badań profilaktycznych i ewentualne wskazania do wykonania badań genetycznych, wskazana jest wizyta w Poradni Genetycznej. Zapraszam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta