Dziedziczenie genów nowotworowych: jak ustalić prawdopodobieństwo zachorowania na raka? [Porada eksperta]
Dzień dobry, mam pytanie. Oboje moi rodzice nie żyją, przyczyną był rak - u mamy ziarnica złośliwa węzłów chłonnych, u taty chłoniak złośliwy w głowie. Ja mam 41 lat i mieszkam za granicą, chciałabym wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór i co w związku z tym mam zrobić? Czy wystarczą badania BRCA1? Dziękuję i czekam na odpowiedź.
Jak już wspominałam poprzednio, odpowiadając na pytania innych osób, dla właściwej oceny ryzyka zachorowania na nowotwór danej osoby oraz opracowania indywidualnych zaleceń profilaktycznych należy zebrać dokładny wywiad genetyczny oraz przeanalizować dostępną dokumentację medyczną. Ważny jest wiek, w jakim krewni (również dalsi) zachorowali na nowotwór, oraz wyniki badań histopatologicznych i stan zdrowia osoby zasięgającej porady genetycznej (niektóre schorzenia niezależnie od obciążonego wywiadu rodzinnego zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór).
Optymalnie porady genetycznej powinien udzielić lekarz specjalista z zakresu genetyki klinicznej z doświadczeniem w dziedzinie onkogenetyki. W trakcie porady zostaną omówione również wskazania do wykonania badań genetycznych. Mutacje w genie BRCA1 w największym stopniu predysponują do powstawania nowotworów piersi, jajnika oraz prostaty. Oczywiście nosiciele mutacji mogą chorować również na inne nowotwory. W zależności od spektrum nowotworów występujących w rodzinie specjalista genetyk określi zasadność badania poszczególnych genów, których mutacje zwiększają ryzyko zachorowania na raka.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta