Choroba Morquio (MPS IV) i zastępcza terapia enzymatyczna
Choroba Morquio, inaczej mukopolisacharyzdoza typu IV (MPS IV)jest rzadkim schorzeniem o podłożu genetycznym należącym do grupy mukopolisacharydoz. Przyczyną choroby Morquio jest niedobór enzymów rozkładających mukopolisacharydy, których gromadzenie się w komórce odpowiada za charakterystyczne objawy choroby.
Spis treści
- Choroba Morquio - przyczyny
- Choroba Morquio - objawy
- Choroba Morquio - diagnostyka
- Choroba Morquio - leczenie i zastępcza terapia enzymatyczna
Choroba Morquio jest rzadką lizosomalną chorobą spichrzeniową o podłożu genetycznym. Należy do grupy mukopolisacharydoz (MPS), stąd jej inna nazwa to mukopolisacharyzdoza typu IV (MPS IV).
Choroba Morquio została po raz pierwszy opisana w 1929 roku jednocześnie przez dwóch lekarzy, urugwajskiego pediatrę Luisa Morquio i Jamesa Fredericka Brailsforda z Birmingham w Anglii. Dlatego też czasami choroba jest nazywana chorobą Morquio-Brailsford.
Częstość wytypowania choroby Morquio została oszacowana na około 1 na 76 000 do 640 000 żywych urodzeń. Choroba dotyka tak samo często kobiety, jak i mężczyzn.
Choroba Morquio - przyczyny
Przyczyną choroby Morquio jest autosomalna recesywna mutacja genetyczna. Co oznacza, że wystarczy tylko jedna wadliwa kopia genu, aby wywołać chorobę (w organizm posiadamy zawsze dwie kopie jednego genu). W zależności od zmutowanego genu wyróżniamy:
- zespół Morquio typu A (MPS IV A) powodowany przez mutację genu GALNS kodującego 6-sulfatazę galaktozaminy; ten typ zespołu ma cięższy przebieg kliniczny
- zespół Morquio typu B (MPS IV B) powodowany przez mutację genu GLB1 kodującego beta-galaktozydazę; ten typ zespołu ma łagodniejszy przebieg kliniczny
Konsekwencją mutacji genetycznych jest niedobór enzymów lizosomalnych w komórce, które biorą udział w rozkładzie glikozoaminoglikanów np. siarczanu dermatanu, siarczanu heparanu, siarczanu keratanu.
Glikozoaminoglikany są wytwarzane, rozkładane i usuwane z organizmu w stałym cyklu. U osób z chorobą Morquio w wyniku bloku enzymatycznego dochodzi do kumulowania się w komórkach nierozłożonych glikozoaminoglikanów.
Powoduje to zaburzenia funkcjonalne i objawy choroby w wielu różnych narządach. Glikozoaminoglikany pełnią szczególną funkcję w budowie kości, chrząstek i ścięgien.
Choroba Morquio - objawy
Pierwsze objawy choroby Morquio rozwijają się pomiędzy 1 a 3 rokiem życia. Dlatego zwykle u noworodków nie obserwuje się objawów choroby. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby Morquio jest osteochondrodysplazja (zaburzenia rozwoju kości i chrząstki), która manifestuje się:
- zahamowaniem wzrastania i niskorosłością
- garbem lędźwiowym
- niestabilnością kręgosłupa szyjnego
- kifoskoliozą z deformacją klatki piersiowej
- nieprawidłowym rozwojem nasad kości długich
- dysplazją bioder, kolan, kostek i nadgarstków
- koślawością kolan
- płaskostopiem
- wiotkością stawów
Zmianom kostnym i chrząstki towarzyszą również inne zaburzenia:
- choroba zastawkowa serca
- choroby układu oddechowego
- utrata słuchu
- zmętnienie rogówki, zwyrodnienia siatkówki, jaskra
- nieprawidłowości stomatologiczne (zęby są szeroko rozstawione, a szkliwo jest szarawe)
- upośledzona wytrzymałość fizyczna
Warto wspomnieć, że choroba Morquio w przeciwieństwie do innych typów mukopolisacharydoz nie powoduje upośledzenia umysłowego.
Choroba Morquio - diagnostyka
Rozpoznanie choroby Morquio odbywa się w oparciu o obraz kliniczny pacjenta w połączeniu z wynikami badań laboratoryjnych jak:
- ocena ilościowa glikozaminoglikanów w moczu (m .in. siarczanu keratanu)
- u osób z wysokim glikozaminoglikanów w moczu ocenia się aktywność enzymatyczną 6-sulfatazę galaktozaminy (diagnostyka MPS IVA) lub beta-galaktozydazy (diagnostyka MPS IVB) w hodowli komórkowej
- badania genetyczne wykrywające mutacje genów GALNS i GLB1
Zdiagnozowanie choroby Morquio możliwe jest również w okresie prenatalnym.
Choroba Morquio - leczenie i zastępcza terapia enzymatyczna
Leczenie choroby Morquio polega przede wszystkim na leczeniu objawowym. Z powodu dysfunkcji układu ruchu u osób z chorobą Morquio stosuje się fizykoterapię, która jest niezbędna do poprawy jakości życia chorych.
Obecnie istnieje możliwość leczenia choroby Morquio typu A za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. W 2014 roku Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził lek o nazwie Vimizim, który zawiera oczyszczony enzym elosulfazę alfa. Terapia polega na dożylnym podawaniu leku, który zastępuje brakujący w komórce enzym lizosomalny.
W Polsce lek czeka na refundację.
Porady eksperta