Winna "nietolerancja grawitacji"? Zaskakująca teoria na temat powszechnej choroby
Eksperci gastroenterologii przedstawili nową, dość kontrowersyjną teorię. Sugerują, że schorzenie, które wiąże się z uczuciem ucisku, bólów skurczowych w brzuchu, biegunkami oraz wzdęciami, może być spowodowane… grawitacją. Szczegółowy opis opublikowano na łamach czasopisma "American Journal of Gastroenterology".
Autorem tej teorii jest prof. Brennan Spiegel, dyrektor ds. badań w szpitalu Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Według niego zespół jelita drażliwego (w skrócie: IBS) i wiele innych schorzeń może wynikać z tego, że organizm nie radzi sobie z siłą grawitacji. "Na nasze ciała działa grawitacja od chwil narodzin aż do śmierci. To siła tak fundamentalna, że niezwykle rzadko zauważamy jej stały wpływ na nasze zdrowie" – mówił.
Nowa teoria na temat IBS
Teoria, która została opublikowana w czasopiśmie "American Journal of Gastroenterology", opisuje, w jaki sposób jelita, serce, nerwy, mózg i kręgosłup ewoluowały, aby zarządzać grawitacją. Prof. Spiegel zauważył, że "układy ciała człowieka są nieustannie ciągnięte w dół".
"Jeśli nie są one w stanie poradzić sobie z oporem grawitacji, to może przyczynić się do wystąpienia problemów takich jak skurcze i bóle brzucha, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, szybkie bicie serca i ból pleców. Te wszystkie objawy przypisuje się IBS. Może to nawet wywołać przerost bakterii w jelitach, co również związane jest z zespołem jelita drażliwego" – wyjaśnił.
Ta uciążliwa choroba układu pokarmowego dotyka 11 proc. populacji w skali całego globu. Objaw i jej przebieg nie są identyczne dla każdego. Ludzie mogą zmagać się z powodu różnych symptomów, a ich charakterystyka i intensywność mogą zmieniać się z czasem. Mechanizm odpowiedzialny za IBS wzbudza spore zainteresowanie wśród naukowców. Jego przyczyn eksperci szukają wśród m.in. błędów dietetycznych, predyspozycji genetycznych, alergii i nietolerancji pokarmowych, zaburzeń żołądkowych-jelitowych czy psychologicznych.
Kluczowe znaczenie grawitacji w IBS
Istnieje kilka sprzecznych teorii na temat IBS. Jedna z nich brzmi, że zespół jelita drażliwego to zaburzenie interakcji mózgowo-jelitowych, czyli połączenia między mózgiem i przewodem pokarmowym. Z kolei inna teoria głosi, że IBS spowodowany jest nieprawidłowościami w mikrobiomie jelitowym.
"Istnieje tak wiele wyjaśnień, że zastanawiałem się, czy wszystkie mogą być jednocześnie prawdziwe" - stwierdził Spiegel. "Kiedy analizowałem każdą wysuniętą teorię na temat IBS, od tych dotyczących motoryki, przez bakterie, po neuropsychologię, zdałem sobie sprawę, że wszystkie mogą wskazywać na grawitację jako czynnik jednoczący. Bez wątpienia na początku wydawało się to dość dziwne, ale kiedy rozwinąłem ten pomysł, wszystko zaczęło nabierać sensu" – tłumaczył.
Jak zaznaczył ekspert, grawitacja może uciskać kręgosłup i zmniejszać jego elastyczność, ale także powodować, że narządy przesuwają się w dół. "Zawartość brzucha jest ciężka jak worek ziemniaków. Nasze ciało ewoluowało, aby podnieść ten balast za pomocą zestawu struktur wspierających. W przypadku, gdy ten system zawiedzie, może przyczynić się do rozwoju IBS i wywołać szereg bolesnych dolegliwości ze strony mięśni" – dodał.
Chodzi o to, że niektórzy ludzie mają większe predyspozycje do dźwigania własnego ciężaru od pozostałych. "Na przykład są osoby, które mają »rozciągliwe« systemy zawieszenia, powodujące opadanie jelit. Inni mają problemy z kręgosłupem, które powodują relaksację przepony, co może prowadzić do paraliżu mięśni brzucha" – powiedział prof. Spiegel.
Czynniki te mogą powodować zaburzenia perystaltyki jelit lub rozrostu bakteryjnego. Ta nowa teoria na temat IBS może pomóc też wyjaśnić, dlaczego ćwiczenia fizyczne są pomocne w tej chorobie.
Polecany artykuł: