Wystarczy jedno badanie z krwi. Wysokie stężenie informuje o zawale serca
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z głównych przyczyn zgonów na świecie. Według raportu WHO co roku na skutek chorób układu krążenia umiera ponad 17 milionów osób. Najczęściej spotykane jest niedokrwienie serca, które w wielu przypadkach kończy się zawałem. W diagnostyce kluczowe jest badanie krwi, które wskazuje na uszkodzenie serca.
Co to jest zawał serca?
Zawał serca (zawał mięśnia sercowego) to stan, w którym dochodzi do nagłego zablokowania przepływu krwi w jednej z tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w tlen i składniki odżywcze. Zablokowanie tej tętnicy powoduje uszkodzenie lub obumarcie części mięśnia sercowego, ponieważ nie otrzymuje on odpowiedniej ilości tlenu.
Zawał najczęściej jest wynikiem miażdżycy tętnic, a konkretnie pęknięcia blaszki miażdżycowej i powstania zakrzepu, który blokuje przepływ krwi. Objawy zawału to ból w klatce piersiowej, duszność, zimny pot, nudności i zawroty głowy.
W wyniku zawału, fragmenty mięśnia sercowego obumierają z powodu braku odpowiedniego dopływu tlenu. Wówczas do krwi zostają uwolnione substancje, które normalnie znajdują się w komórkach serca. Troponiny to białka wykorzystywane w diagnostyce zawału.
Wysokie troponiny
Troponiny to białka wchodzące w skład aparatu kurczliwego kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego) i mięśni szkieletowych. Są specyficzne dla tych dwóch rodzajów mięśni, dlatego wzrost ich stężenia we krwi wskazuje na uszkodzenie tkanek. Wyróżnia się trzy główne rodzaje troponin:
- TnC - przyłącza wapń podczas skurczu mięśni,
- TnI - wiąże aktynę i hamuje jej kontakt z miozyną,
- TnT - wiąże tropomiozynę.
Troponina C nie jest specyficzna wyłącznie dla serca, dlatego nie jest stosowana w diagnostyce zawału. Natomiast troponiny T i I są kluczowe w diagnostyce uszkodzeń mięśnia sercowego.
Pierwsza osiąga najwyższe stężenie od 24 do 96 godzin po zawale, natomiast druga w ciągu 12-24 godzin. Poziom tych białek pozostaje podwyższony przez kilka dni, co związane jest z procesem naprawczym serca.
Troponiny są najczulszymi i najbardziej specyficznymi markerami uszkodzenia serca, a ich wzrost zauważalny jest już godzinę po wystąpieniu zawału. Im wyższe ich stężenie, tym większe prawdopodobieństwo rozległego uszkodzenia mięśnia sercowego.
Ponadto podwyższone poziomy troponin mogą wystąpić także w innych stanach i chorobach, takich jak:
- kardiomiopatia,
- sepsa,
- wstrząs,
- rozległe oparzenia,
- rozwarstwienie aorty,
- niewydolność nerek,
- udar mózgu,
- stłuczenie serca,
- ekstremalny wysiłek fizyczny (np. rabdomioliza),
- zatorowość płucna,
- tachykardia,
- stosowanie leków kardiotoksycznych.
Badanie poziomu troponin jest wykonywane głównie w przypadku podejrzenia ostrego zespołu wieńcowego lub rozpadu komórek mięśni szkieletowych. Krew do analizy pobiera się zwykle z żyły lub tętnicy. Optymalne wartości troponin zależą od typu białka i metody oznaczenia:
- troponiny I (TnI) - zakres < 9 - 80 ng/l,
- troponiny T (TnT) - zakres < 9 - 22 ng/l.