Wymaz z oka: wskazania i przebieg badania
Wymaz z oka to badanie na obecność flory bakteryjnej, pierwotniaków i grzybów, które mogą być przyczyną stanów zapalnych w obrębie oka. Sprawdź, jak przebiega pobranie wymazu z oka i jak się do tego badania przygotować.
Spis treści
Wymaz z oka zlecany jest, gdy dochodzi do stanu zapalnego w obrębie tego organu. Wymaz z oka to badanie na obecność flory bakteryjnej tlenowej i beztlenowej, a także innych czynników chorobotwórczych, takich jak pierwotniaki i grzyby, które również wywołują stany zapalne spojówki czy rogówki.
Wymaz z oka: przygotowanie do badania
Przy pobieraniu wymazu z oka ważne jest, by nie stosować przed badaniem leków antybakteryjnych - kropli i maści.
Wymaz z oka: przebieg badania
Do wymazu z worka spojówkowego najczęściej wykorzystuje się wymazówkę bawełnianą na cienkim druciku. W szczególnych przypadkach używa się specjalnych narzędzi - ez platynowych lub jednorazowego użytku. Ezy, nazywane również pętlami bakteriologicznymi, wyglądają jak cienkie druciki lub igły zakończone małą pętelką. Czasem do pobrania próbki służą specjalne nici, które umieszcza się w worku spojówkowym, a następnie przenosi do pojemnika z płynnym materiałem transportowym.
Jeżeli lekarz zleci pobranie wymazu z rogówki, wtedy oko zostaje przed pobraniem materiału znieczulone. Osoba dokonująca wymazu zeskrobuje materiał do badania jałową szpatułką i umieszcza go w probówce z materiałem transportowym.
Polecany artykuł:
Porady eksperta