Wymaz z nosa: przygotowanie i przebieg badania
Wymaz z nosa pobiera się w celu wykrycia bakterii chorobotwórczych, ale pozwala on też ocenić komórki śluzówki. Wymaz z gardła najczęściej pobiera się u dzieci, ale także u dorosłych, chorujących na uporczywe infekcje. Sprawdź, jak przygotować się do wymazu z nosa i jakie bakterie są najczęściej wykrywane?
Wymaz z nosa można pobierać o każdej porze dnia w gabinecie lekarskim lub laboratorium, pod warunkiem, że przez 2-3 godziny przed badaniem nie są stosowane środki przeciwbakteryjne, takie jak krople czy maści do nosa. Badanie nie jest bolesne, ale może być nieprzyjemne ze względu na dość głębokie umieszczenie pałeczki w nozdrzu. Można poczuć lekkie kłucie, łaskotanie, a oczy mogą zacząć łzawić. Pobranie próbki trwa kilka sekund.
Spis treści:
Wymaz z nosa: przebieg badania
Próbkę pobiera lekarz lub pielęgniarka przy pomocy wymazówki z tzw. podłożem transportowym - specjalnej pałeczki zakończonej wyjałowioną bawełną, watą lub bibułą. Pobierający próbkę wsuwa ją na 3-5 cm do nosa, wykonuje kilka ruchów rotacyjnych. Trwa to dosłownie 2-3 sekundy. Natychmiast po wyjęciu z nosa umieszcza się próbkę w szczelnie zamykanym jałowym pojemniku. Jest to ważne, bo materiał nie może zostać skażony "obcymi" bakteriami, drobnoustrojami nie pochodzącymi od pacjenta.
Wymaz z nosa: wskazania
Wymaz z nosa wykonywany jest przede wszystkim w celu wykrycia bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne nosogardła, takich jak np. gronkowiec złocisty (staphylococcus aureus), paciorkowce - dwoinka zapalenia płuc (streptococcus pneumoniae). Wymaz z nosa pobiera się także w celu wykonania szybkiego testu w kierunku wirusa grypy.
Czytaj też:
- Wymaz z gardła: przygotowanie i przebieg badania
- Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice
- Antybiogram przed leczeniem antybiotykiem. Jak wygląda antybiogram i jak czytać jego wyniki?
- Grypa - przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie
- Zapalenie płuc - przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania
Porady eksperta