USG jamy brzusznej i GASTROSKOPIA - jak się przygotować do badań?
Masz skierowanie na USG jamy brzusznej lub gastroskopię? Aby badanie było wiarygodne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować.
Ultrasonografia (USG) pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej – wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza i gruczołu krokowego oraz macicy i przydatków. Badanie to wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się żelem, który zapobiega odbijaniu fal. Za pomocą USG lekarz nie może dokładnie ocenić stanu pozostałych części przewodu pokarmowego, czyli żołądka, dwunastnicy, jelit, ani też rozpoznać choroby wrzodowej, nadżerek lub polipów w przewodzie pokarmowym.
USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania
W dzień poprzedzający badanie USG zalecane jest przeczyszczenie jelit i zażycie środka przeciw wzdęciom. Dzięki temu wszystkie narządy będą dokładnie widoczne. To szczególnie ważne przy ocenie stanu trzustki. U pacjentów źle przygotowanych ten organ jest niewidoczny. Lekarze mówią wówczas, że jest przysłonięty gazami. Jeżeli badany ma być pęcherz, konieczne jest jego wypełnienie (trzeba wypić co najmniej 2 litry płynów) i nieoddawanie moczu przed badaniem. Pusty pęcherz jest zapadnięty i nie można ocenić jego kondycji. Gdy jest wypełniony, staje się tzw. oknem akustycznym, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć narządy miednicy małej. U panów umożliwia to stwierdzenie, czy gruczoł krokowy jest powiększony.
Gastroskopia – przygotowanie do badania
Gastroskopia (endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego) umożliwia ocenę śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie jest wykonywane za pomocą giętkiego instrumentu (grubości małego palca) wprowadzanego do przewodu pokarmowego przez usta. Żołądek powinien być opróżniony, dlatego nie wolno pić ani jeść przez co najmniej 8 godzin przed badaniem. Tuż przed nim należy wyjąć protezy zębowe. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki (nawet bez recepty, witaminy, insulinę), powiedz o tym w chwili zapisu – niektóre z nich należy odstawić przed badaniem.
Lekarza trzeba powiadomić o poważnych schorzeniach układu krążenia i oddechowego. W takim przypadku przed badaniem podane zostaną leki sedatywne, czyli znieczulające.